İsrail: Filistin’e 5 bin doz aşı vereceğiz

İsrail, Filistin'e ilk kez aşı verecek. Teslimatın ne zaman yapılacağı belirsiz

Fotoğraf: Reuters

İsrail yönetimi, sağlık çalışanlarının aşılanması için Filistin'e 5 bin doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı göndereceğini duyurdu. 

Savunma Bakanı Benny Gantz'ın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, 5 bin doz Kovid-19 aşısının Filistin'e gönderilmesinin onaylandığını belirtirken, teslimatın ne zaman yapılacağına ilişkin ise bilgi verilmedi. 

Bu, İsrail'den Filistin topraklarına yapılacak ilk Kovid-19 aşısı teslimatı olacak. 

Birçok uluslararası kuruluş, kendi vatandaşlarını hızla aşılayan İsrail'e Batı Şeria ile Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinliler için aşı temin etmesi çağrısı yapmıştı. 

Uluslararası Af Örgütü, 6 Ocak'ta İsrail yönetimine Cenevre Sözleşmesini de hatırlatarak Kovid-19 aşılarının Batı Şeria ile Gazze Şeridi'nde yaşayan yaklaşık 5 milyon Filistinliye "adil ve eşit bir biçimde dağıtılması" çağrısında bulunmuştu. Örgüt, aksi takdirde İsrail’in bu sözleşmenin ilgili maddelerini ihlal etmiş olacağına dikkati çekmişti.

İsrail ise Batı Şeria ile Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinliler için Kovid-19 aşısı temininden sorumlu olmadığını söylemiş, Filistin yönetiminden de bu yönde talep gelmediğini ileri sürmüştü.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU