AB'den yeterli Kovid-19 aşısı temin edemeyen Macaristan, Çin ile anlaştı

Gulyas açıklamasında, "Sinopharm ile neredeyse anlaştık. Aşının ilk partisinin gelişi 1 milyon doz civarında olabilir" dedi

Fotoğraf: Reuters

Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas, ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) yeterli miktarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı temin edemediğini açıkladı.

Düzenlediği basın toplantısında Gulyas, AB'nin aşı tedariki konusunda çok yavaş hareket ettiğini, ülkesinin 19,7 milyon doz aşı siparişi verdiğini ama bugüne kadar sadece 129 bin 860 kişiye yetecek kadar aşıya erişebildiklerini söyledi.

Macaristan'a yeterli miktarda Kovid-19 aşısı sağlamak için diğer alternatiflere yöneldiklerini belirten Gulyas, bu kapsamda Çin ile de görüştüklerini kaydederek, "Sinopharm ile neredeyse anlaştık. Aşının ilk partisinin gelişi 1 milyon doz civarında olabilir" ifadelerini kullandı.

Gulyas, Çin ve İsrail'in yanı sıra 1 Ocak 2021 itibarıyla Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecini tamamlayan İngiltere'nin aşı temini konusunda bağımsız hareket ettiğini ve başarılı olduğunu söyledi.

Ülkede son 24 saatte 1926 Kovid-19 vakası tespit edildi, toplam vaka sayısı 347 bin 636'ya, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 118 artışla 11 bin 66'ya çıktı. Macaristan'da son verilere göre 96 bin 100 kişiye aşı uygulandı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU