Sağlık Bakanı Koca: Aşı 28 gün ara ile iki doz halinde uygulanacak

Koca, aşıların sonuçlarının anlık ve canlı olarak paylaşılacağını kaydetti

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşıların risk yönetim stratejisine uygun olarak hakkaniyetle dağıtılacağını ve sonuçlarının anlık ve canlı olarak paylaşılacağını bildirdi.

Koca ayrıca, “Bilim Kurulumuzun belirlediği stratejiye uygun olarak 28 gün ara ile iki doz halinde uygulanacaktır” dedi.

 

Koca, Pekin gümrüğüne soğuk zincirle getirilen aşıların gerekli işlemler tamamlanıncaya kadar lityum bataryalı soğutucuları olan konteynırlarda saklandığını bildirerek, “Bu sayede aşılar gümrükte muhafaza edildiği süre boyunca hiçbir ısı değişikliğine maruz kalmamıştır” dedi.

Aşılardan rastgele örnek olarak alınan numunelerin Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Laboratuvarları’na sevk edilerek analiz sürecinin başladığını açıklayan Koca, “Olumlu bulunması durumunda TİTCK tarafından Acil Kullanım Onayı verilecektir” dedi.

“Planlama yapıldı”

Koca, bütün aile sağlığı merkezleri ile kamu, özel ve üniversite hastanelerinde aşı yapılması için planlamanın yapıldığını duyurdu.

Aşı ilk olarak sağlık çalışanları ve huzur evlerindekilere yapılacak

Koca, aşının ilk olarak sağlık çalışanları ve huzur evlerinde bulunan kişilere yapılacağını bildirdi.

Sağlık Bakanı Koca şöyle devam etti:

Aşının güvenli nakil süreci, uygulanması ve kayıt altına alınması dijital sitem üzerinden anlık takip edilecektir. Bilim Kurulumuz Kovid-19 aşılamasıyla ilgili uygulamaya yönelik konuları tartışmış ve hastalık riskini en aza indirecek şekilde bir planlama yapılmıştır. Bu kurallar ile uygulama kılavuzları önümüzdeki günlerde sağlık kuruluşlarımıza iletilecek. Aşılama takviminin, toplumdaki bağışıklık oranını en üst düzeye en kısa zamanda ulaşmasını sağlayacak şekilde uygulanması hedeflenmektedir. Vatandaşlar kendilerine ulaşan bildirimden sonra MHRS üzerinden aile hekimlerinden veya uygun bir kamu yada özel hastaneden randevu alarak aşılarını yaptırabileceklerdir.

Koca ayrıca oluşturulan risk sıralamasına göre, vatandaşların aşılanmasının ülke çapında bir programla en kısa zamanda tamamlanmasının hedeflendiğini kaydetti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU