Sağlık Bakanı Koca: 5 haftadır tarama yapıyoruz; bu dönemde influenza yok

Koca, “Pfizer bize 1 milyon aşı verebilecek, yıl içinde 25 milyona kadar olabileceği şeklinde görüşmelerimiz var” açıklaması yaptı

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı çalışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Koca, "Pfizer bize 1 milyon aşı verebilecek, yıl içinde 25 milyona kadar olabileceği şeklinde görüşmelerimiz var. Yerli aşımızın devreye girmesi nisan ayı şeklinde olur. 16 yerli aşı çalışması var" dedi.

“Çin aşısını aralık ayında en az 10 milyon kadar almak istiyoruz, 1-2 gün içinde imzalar atılacak” diyen Koca, “Türkiye'nin geçen yıl yaptığı grip aşısı tedariği bir milyon 300 bin ama yapılan bir milyon 100 bin aşı. Grip aşısında arttırabileceğimiz rakam sınırlı. Bu süreçte 2.3 milyona çıkardık. Şu ana kadar 600 bin kişiye yaptık grip aşısı” ifadelerini kullandı.

Koca şöyle devam etti:

5 haftadır tarama yapıyoruz. Bu dönemde influenza yok. 16 yerli aşı çalışması var. İnaktif açı çalışmamızda bu hafta itibariyle ilk 44 kişide tamamlanmış olacak.

Çocuk polikliniklerin sakin olduğunu erişkin polikliniklerinde yoğunluğun daha fazla olduğunu belirten Koca “Bu dönemin mevsimsel gribi artık Kovid” dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU