Türk bilim insanının yönettiği şirketten güzel haber: "Koronavirüs aşı adayımız yüzde 90 etkili"

Uğur Şahin, "Bu, inovasyon, bilim ve küresel işbirliği çabasının zaferidir" dedi

(Reuters)

ABD’li ilaç devi Pfizer ve yöneticileri arasında bir Türk bilim insanının bulunduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in ileri aşamadaki koronavirüs aşı adayından güzel haber geldi. Bugün yayımlanan verilere göre aşı adayı, Kovid-19'u önlemede en az yüzde 90 etkili.

CNBC’nin haberine göre üçüncü aşamadaki klinik çalışmadan gelen bulgular, bağımsız bir Veri İzleme Komitesi tarafından yürütülen ara etkililik analizine dayanıyor. Söz konusu komite, katılımcıların güvenliğini sağlamak için ABD'deki klinik deneyleri denetliyor.

Pfizer'in başkanı Albert Bourla, gelişmeyi "Bilim ve insanlık için harika bir gün" sözleriyle selamladı. İlaç devinin internet sitesinde yayımlanan basın bildirisinde Bourla’nın şu sözlerine yer verildi:

Üçüncü aşamadaki Kovid-19 aşı deneyimizin ilk sonuçları, aşı adayımızın hastalığı önleme yeteneğine dair ilk kanıtı ortaya koydu.

BioNTech'in kurucu ortağı ve CEO'su Prof. Uğur Şahin de emeği geçen herkese teşekkürlerini bildirdi. "Bu, inovasyon, bilim ve küresel işbirliği çabasının zaferidir" diyen Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

Özellikle bugün, ikinci bir dalganın ortasındayken ve birçoğumuz tecrit altındayken, ulaştığımız bu dönüm noktasının, pandemiyi bitirme ve normalleşme yolunda ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyoruz.

BNT162b2 isimli aşı adayının üçüncü aşama klinik denemeleri 27 Temmuz’da başlamıştı. Bugüne kadar 43 bin 538 kişinin katıldığı denemeler, daha net verilerin elde edileceği son analize kadar devam edecek.

Türkiye kökenli göçmen çocuklarının başarı hikayesi...

Pfizer ile BioNTech, Batı dünyasında Kovid-19 aşısıyla ilgili geniş çaplı klinik deneylerden başarılı veriler paylaşan ilk üreticiler olurken, Alman şirketinin başarısının gerisinde Türkiye kökenli göçmen ailelerin çocukları olan Özlem Türeci-Uğur Şahin çiftinin bulunduğu belirtildi. 

Reuters'in BioNTech'i kuran ikinci nesil Türkiye göçmeni çiftle ilgili özel haberinde, Özlem Türeci (53) ile Uğur Şahin'in (55) hayatlarını kansere karşı bağışıklık sistemini güçlendirme çalışmalarına adadıkları vurgulandı.

Almanya'nın en zengin 100 kişisi listesindeler

Welt am Sonntag gazetesinden aktaran Reuters, Köln'deki Ford fabrikasında çalışan Türkiye göçmeni mütevazi bir ailenin oğlu olan Uğur Şahin'in bugün BioNTech CEO'su olarak yönetim kurulu üyesi eşi Özlem Türeci ile birlikte 2.4 milyar euroluk servetle Almanya'nın en zengin 100 kişisi arasında yer aldığını kaydetti.

BioNTech'in piyasa değeri 21 milyar doları geçti

Nasdaq listesinde yer alan BioNTech'in piyasa değeri, bir yıl önceki 4.6 milyar dolarken, koronavirüse karşı toplu aşılama çalışmalarında önemli bir rol oynamasına koşut cuma günkü kapanışta 21 milyar dolara yükseldi.

'Rüya takımı'

2008'deki kuruluşundan beri BioNTech'i fonlarıyla destekleyen girişim sermayesi şirketi MIG AG'nin yönetim kurulu üyesi Matthias Kromayer, Uğur Şahin hakkında "Başarılarına rağmen, inanılmaz derecede mütevazı ve cana yakın biri olmaktan asla vazgeçmedi" diye konuştu.

Kromayer, Şahin'in iş toplantılarına tipik şekilde kot pantolon giyerek ve alameti farikasına dönüşen bisiklet kaskı ve sırt çantasını taşıyarak girdiğini anlatırken, çifti 'rüya takımı' diye niteledi.

Düğün günlerinde bile laboratuvarda çalışıyorlardı

İnatla çocukluk hayalinin peşinden giderek tıp okuyup doktor olan Şahin, üniversite hastanelerinde çalışırken Almanya'ya göç etmiş Türkiyeli bir doktorun kızı olan Türeci ile tanıştı ve tıp araştırmaları ile onkoloji ortak tutkuları haline geldi. Kansere karşı mücadelede potansiyel müttefik olarak bağışıklık sistemine odaklandılar ve her tümörün benzersiz genetik yapısını ele almaya çalıştılar. Dr. Türeci, düğün günlerinde bile laboratuvarda çalıştıklarını hatırlıyor. 

covid-19-asisini-gelistiren-biontech-in-kuruc-13616627_amp_16_9_1600986435-880x495.jpg
Fotoğraf: Twitter


İlkin Ganymed'i kurdular

Mainz Üniversitesi profesörü Şahin akademik araştırma ve eğitimi asla bırakmazken, çiftin girişimcilik kariyeri 2001 yılında kanserle savaşan antikorlar geliştirmek için Ganymed ilaç şirketini kurmakla başladı. Ganymed, 15 yıl sonra 2016'da 1.4 milyar dolara Japon Astellas'a satıldı.

Ganymed'in arkasındaki ekip ise hücrelere genetik talimatlar göndermek için çok yönlü bir haberci madde olan mRNA gibi çok daha geniş bir yelpazede kanser immünoterapi araçları geliştirmek için BioNTech'i kurmuştu.

Kanser ilacından viral aşıya zihinsel sıçrama

Strüngmann Kardeşler, Microsoft kurucusu Bill Gates'in milyonlarca dolarlık fon verdiği, Sanofi, Eli Lilly, Roche'a bağlı Genentech'in ortaklık yaptığı BioNTech için dönüm noktası ocak ayında Şahin'in Çin'in Vuhan kentinde yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili bilimsel bir makaleye rastlaması ve kanserle mücadele eden mRNA ilaçlarından mRNA tabanlı viral aşılara geçilebileceği sonucuna varması oldu. 

'Işık hızıyla' geliştirdiler

Bununla ilgili 'ışık hızı' adını verdiği proje için yaklaşık 500 çalışanı kısa sürede görevlendiren BioNTech, mart ayında Pfizer ve Çinli ilaç üreticisi Fosun'un ortak olarak desteğini kazandı.

Bugün Pfizer ile BioNTech'in geliştirdiği aşı adayının Kovid-19'a karşı yüzde 90'dan fazla koruma sağladığının açıklanması üzerine Reuters'in görüşünü aldığı Prof. Dr. Uğur Şahin, 2020'nin başında bu çalışmaya başlarken kendisini ne kadar zorlu bir görevin beklediğini bilmediğini, ama ciddi bir bilim insanının kolay söyleyebileceği bir şey olmasa da bu sıradışı başarının mümkün olduğunu en başından beri bildiğini belirtti.


Independent Türkçe, CNBC, Pfizer, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU