Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye sapkın ideoloji ve akımların zehrine maruz kalmış bir ülkedir

Türkiye'nin bir zamanlar batıcılık saplantısına sokulmak istendiğini söyleyen Erdoğan, "Genç bir nüfusa sahibiz ama medeniyet tasavvurumuzu hayata geçiremiyoruz" dedi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜRGEV'e bağlı İbn Haldun Üniversitesi tarafından yapılan külliyenin açılış töreninde açıklamalarda bulundu. 

Külliyenin kuruluşunun hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, kuruculuğunu Bilal Erdoğan'ın yaptığı ve yönetiminde Esra Albayrak'ın olduğu TÜRGEV'e tebriklerini iletti.

Erdoğan,"TÜRGEV okul öncesinden üniversiteye, yurttan bursa kadar, yurtdışına kadar hizmetleriyle eğitim-öğretim alanında ülkemizde en önemli marka olmuş, böyle bir duruma gelmiştir. Bu hizmetlerin ifasına destek olan her hayır sahibinin ortaya çıkan manevi hasıladan istifade edeceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Geçmişi anlamadan geleceği kavramanın mümkün olmadığını ifade eden Erdoğan, "Mesele siyasi ve ekonomik taraflarını bir kenara bırakıp, sadece ilmi yönüyle bakacak olursak batı dünyası ilhamını bizim köklerimizden almıştır. Biz kendi köklerimizi unutarak veya dışlayarak onun türevlerini esas alarak kendimize yol ve yön bulmaya çalışıyoruz.Fikri bir buhranın içinde çırpınıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Gerçek iktidarın fikri iktidar olduğunu iyi biliyoruz"

"Ülke ve millet olarak kendimizi kontrolsüz bir batılılaşma fırtınası içinde bulduk" diyen Erdoğan şöyle devam etti:

Aklı hür, fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirilmek üzere çıkılan yolun batı taklitçiliğine dönüşmüş olması en büyük kayıptır. Türkiye'nin siyasi, ekonomik, askeri olarak yeniden kendine güvenini kazandığı son dönem, bu tür tartışmaların daha adil şartlarda yürümesine de imkan vermiştir. Türkiye bu fikri tartışma zenginliğini hayırlı bir inkişafla neticelendirecektir.

Hükümet olmakla muktedir olmak, muktedir olmakla iktidar olmak arasındaki farkı iyi biliyorsunuz. Gerçek iktidarın fikri iktidar olduğunu iyi biliyoruz. Tek tek bireylerden başlayarak, toplumun tamamına uzanan fikri iktidar yolu zor ve zahmetli bir süreçtir. Kendimi bu konuda mahzun hissediyorum. 18 yılda her alanda tarihi eserlere ve hizmetlere imza attığımızı eğitim, kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum.

"Dünyaya kendimizi anlatamıyoruz"

Erdoğan, Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğunu fakat bir medeniyet tasavvurunu hayata geçiremediklerini belirterek,  "Medyamız bizim sesimizi ve nefesimizi yansıtmıyor. ilimde, sanatta, kültürde benzer sıkıntılarla karşı karşıyayız. Dünyaya kendimizi anlatamıyoruz. Bunun için de fikri iktidarımızı da hala tesis edemediğimiz kanaatindeyim" ifadelerini kullandı.

Erdoğan şöyle devam etti:

Taklitçilik mevcudun ardından girmek demektir. Bize lazım olan ilhamını gelenekten alan yenilikçiliktir. İletişim mecralarının böylesine geliştiği günümüzde başka türlü hareket etmenin mümkün olmadığını biliyoruz. Günlük hayatımızda otomobili bırakıp atı ulaşım aracı olarak görme gibi şey yok. Bizim derdimiz arayışımız başka. Dünyadaki hakim fikri anlayışın ve fiili düzenin ardından giderek kendimize çok daha iyi bir medeniyet inşa edemeyeceğimize inanıyorum. Tek vazgeçilmezimiz inancımızın naslarıdır. Onun dışındaki her şeyi yeniden yorumlamak, üretmek mümkündür. Ne insanlığın milletimizin ve inancımızın binlerce yıllık birikimine sırtımızı döneceğiz, ne de modern dünya imkanlarını reddedeceğiz. İnsanoğlu kimi zaman iyi yönde, kimi zaman kötü yönde kendisini yenileyen bir varlıktır. Biz her alanda olduğu gibi fikri alanda da üretici olma peşindeyiz.

"Türkiye sapkın ideoloji ve akımların zehrine maruz kalmış bir ülkedir"

Türkiye'nin kuru kuruya batıcılık saplantısına sokulmak istendiğini vurgulayan Erdoğan, "Ülkemiz pek çok sapkın ideoloji ve akımın zehrine de maruz kalmış bir ülkedir" dedi.
Erdoğan, amorf bir nesil yetiştirme gayretinin oldukça pahalıya mal olduğunu söyleyerek, Döktüğümüz nice gözyaşların, acıların gerisinde kuşaklar boyunca maruz kaldığımız fikri irtica vardır. Yapmamız gereken kendi medeniyet birimimize uygun nesiller yetiştirmektir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan şöyle devam etti:

Türkiye'nin 2053 vizyonunun ana fikrini bu vizyon oluşturmalıdır. Ülkemizin geçmişten bugüne eğitim öğretim sistemi çocuklarımıza maddi bilgi yükleme üzerine kuruludur. Eğitim kısmı ihmal edilmiştir. Medyanın etkisiyle geleneksel eğitim öğretimin gücü azalırken yenisi konulamamıştır. Zihinler popüler kültür ve sapkın hezeyanlarla doldurulmuştur. Önceliğimiz aileden başlayarak çocuklarımızı hakkıyla yetiştirmek şarttır. Bu topyekun eğitim-öğretim reformu gerektirir. Tek ihtiyacımız olan değerlerini iyi bilen, kültürüne, tarihine sahip çıkan insanlar yetiştirmektir. Diğer hususlar için endişe etmeye gerek yoktur. Onlara sahip olabilmeleri için yeterli eğitim-öğretim hayatı vardır.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU