KKTC seçim tahmini tartışması: Adil Gür “Demedim” dedi, Öztürk, “Yazdıklarımın arkasındayım” karşılığı verdi

KKTC'de Ersin Tatar’ın kazandığı seçim sonrası Gür'ün kullandığı belirtilen ifadeler tartışma yarattı. Habertürk yazarı Öztürk, Gür'e yanıt verdi

Fotoğraf: AA

A&G Araştırma Şirketi Genel Müdürü Adil Gür’ün “Eğer Kıbrıs’taki seçimleri Türkiye’nin desteklediği Ersin Tatar kazansın, ben bu mesleği bırakacağım. Bir daha da bu konuda ekranlara çıkmayacağım. Kaybedecek hem de büyük bir fark yiyerek kaybedecek” ifadeleri tartışma çıkardı.

Gür’ün bu sözleri Habertürk’te Kemal Öztürk’ün köşe yazısında yer aldı.

Öztürk, “Adil Gür'ün büyük iddiası” başlığı altında şunları kaydetti:

Çarşamba günü (14 Ekim 2020) Habertürk TV’de Veyis Ateş’in programında, birçok konunun yanı sıra Kıbrıs’taki seçimleri de konuştuk. Neyse ki bu sefer vukuatsız bir şekilde programı tamamladık!
Program esnasında Adil Gür, Türkiye’de Kıbrıs Başbakanı Ersin Tatar İle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı ortak basın toplantısında, Maraş’ın yerleşime açılması ve su sorunun çözüleceğinin açıklanması, Kıbrıs’ta iç siyasete müdahale olarak algılandığını, bunun ters tepeceğini söyledi. “Tıpkı İstanbul seçimlerinden olduğu gibi büyük bir hata yapıldı” dedi.
Bu Pazar yapılacak seçimde AK Parti ile arası iyi olmayan mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın, seçimi bu nedenle farkla kazanacağını söyledi Adil Gür. Hatta oran bile verdi. %60-%40
Programdan sonra kendisine dedim ki, “Adil Bey daha önce de bir seçimle ilgili iddialı bir tahminde bulunmuştunuz tutmamıştı. Bu sefer de tutmazsa zor durumda kalacaksınız.”
Dedi ki, “Eğer Kıbrıs’taki seçimleri Türkiye’nin desteklediği Ersin Tatar kazansın, ben bu mesleği bırakacağım. Bir daha da bu konuda ekranlara çıkmayacağım. Kaybedecek hem de büyük bir fark yiyerek kaybedecek”.
Bu büyük iddianın sonucunu Pazar günü göreceğiz.

thumbs_b_c_d233f9d9f5e3782305b4693342a5e60e.jpg
Kemal Öztürk. Fotoğraf: AA


Gür: Demedim, suç duyurusunda bulunacağım

Yeniçağ’a konuşan Adil Gür, Öztürk’e kesinlikle ‘Ersin Tatar kazanırsa mesleği bırakırım’ diye bir söz söylemediğini ifade ederek, “Ben Kemal beye kesinlikle öyle bir şey demedim. Velev ki dedim, iznim olmadan böyle bir şeyin yazılması suçtur. Yarın Kemal Öztürk hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağım” dedi.

adil-gur-kibris-secimleri-icin-iddiaya-girdi-meslegi-birakirim-793291-5.jpg
Adil Gür bu ifadeleri kullanamadığını söyledi. Fotoğraf: Twitter


Öztürk’ten yanıt: Kendisine yakıştıramadım

Öztürk, Independent Türkçe’nin sorusu üzerine yazının 16 Ekim tarihinde yayımlandığını hatırlatarak Gür’e tepki gösterdi.

Öztürk şunları söyledi:

2 gündür bir açıklama göndermedi. 25 yıllık meslek hayatımda hiç tekzip metni almadım. Yazdığım cümlelerin tamamı doğrudur. Seçim sonuçları açıklanana kadar bekleyip sonra, ‘Ben bunları söylemedim' demesini kendisine yakıştıramadım. 2 gün sonra böyle bir açıklama yapmasını yakıştıramadım. Yazdıklarımın arkasındayım. Canlı yayında yüzde 60-40 Ersin Tatar kaybedecek gibi büyük bir iddiayı dillendiren ve bunda yanılan Adil Gür’ün bunu bırakıp beni suçlamasını da kötü bir taktik olarak görüyorum.

 

Independent Türkçe, Yeniçağ, Habertürk

 

DAHA FAZLA HABER OKU