Yeni araştırma: 4 sendrom birleşince Kovid-19 aylarca atlatılamıyor

Maxwell ayrıca, uzun süreli koronavirüs semptomları deneyimleyen kişi sayısının pandemi sürdükçe artacağına dair uyardı

Uzun erimli Kovid-19 hastaları, basit görevleri yerine getirmekte bile zorlanabiliyor (Unsplash)

Yeni bir makale, uzun süren Kovid-19’un, vücudu aynı anda etkileyen 4 farklı sendromun birleşimi olabileceğini öne sürdü.

Araştırmacıların iddiasına göre 7 aydan sonra hala koronavirüs semptomları deneyimleyen kişiler, viral yorgunluk sendromu, yoğun bakım sonrası sendromu, kalıcı organ hasarı ve uzun erimli Kovid sendromunu aynı anda yaşıyor olabilir.

Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü’nün yürüttüğü araştırmaya göre Kovid-19’a karşı görece dayanıklı olan kişilerin de uzun erimli belirtiler göstermesi mümkün.

Söz konusu belirtiler arasında nefes darlığı, kronik yorgunluk, “beyin sisi”, kalıcı organ hasarı, kaygı ve stres gibi semptomlar bulunuyor.

Derlemenin yazarı Dr.Elaine Maxwell'e göre bazı hastalar, vücudun sadece bir kısmını bir süreliğine etkileyen belirtiler gösterebiliyor.

Semptomların listesi çok uzun. Vücudun ve beynin her bölümünü içerebilir. 'Uzun erimli Kovid' terimi, birden fazla sendromun (muhtemelen 4 kadar sendromun) bir kapsüle sıkıştırılmış gibi aynı anda ortaya çıkması anlamıyor. Buna inanıyoruz.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Maxwell ayrıca, uzun süreli koronavirüs semptomları deneyimleyen kişi sayısının pandemi sürdükçe artacağına dair uyardı.

British Journal of General Practice isimli akademik dergide yayımlanan bir başka araştırma da uzun erimli Kovid hastalarının teşhisten aylar sonra bile basit eylemleri yapmakta zorlandığını ortaya koymuştu.

Araştırmanın katılımcılarından 34 yaşındaki bir kadın, sebze soymak gibi işlerden sonra ara vermeye ihtiyacı duyduğunu belirtmişti:

Bir işi yaptıktan sonra 15-20 dakika oturmam ve bir sonraki işimi yapmam gerekiyor. Bu beni sinirlendiriyor. Patates soyduktan hemen sonra havuçları soyamıyorum.


Independent Türkçe, Sky News

DAHA FAZLA HABER OKU