Doğu Akdeniz'de üst düzey temas: Çavuşoğlu, Albayrak, Kalın ve Fidan Libya'da

Heyet, Ulusal Mutabakat Hükümeti Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala tarafından karşılandı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ,Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Başkanı Hakan Fidan ve beraberindeki heyet Libya'ya geldi.

Türk heyeti, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala tarafından karşılandı.

libya-2-afp.jpg
Çavuşoğlu-Serrac görüşmesi / Fotoğraf: AFP

 

Çavuşoğlu, Albayrak, Kalın ve Fidan daha sonra UMH Başbakanı Fayiz es-Serrac ile heyetlerarası bir görüşme gerçekleştirdi.

libya-1-afp.jpg
Fotoğraf: AFP

 

Heyetler arasında yapılan görüşmeyle ilgili Libya hükümetinden yapılan açıklamada, Türk heyeti ile ikili ilişkileri geliştirme yollarının ele alındığı kaydedildi.

Açıklamada, Libya'daki son gelişmeler ve Libya krizinin çözülmesi için uluslararası çabalar ile iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarına dayanarak pek çok farklı alandaki iş birliği konularının ele alındığı belirtildi.

libya 1 aa.jpg
Fotoğraf: AA

 

Türk kamu ve özel sektör şirketlerinin Libya'daki altyapı ve petrol konularındaki çalışmaları ve yatırımlarının görüşüldüğü ifade edilen açıklamada, iki ülke arasında Kasım 2019'da "güvenlik ve askeri iş birliği ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması" konularında mutabakat muhtıralarının imzalandığı hatırlatıldı.

libya 2 aa.jpg

Fotoğraf: AA

 

Açıklamada, bu muhtıralar ışığında Libya'nın savunma ve güvenlik gücünün oluşturulmasında dayanışma, Libya güvenlik güçlerinin eğitilmesi ve donatılması ile deniz yetki alanları konusunun da ele alındığı vurgulandı.

Çavuşoğlu, Albayrak ve Kalın, Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El-Meşri ile de bir araya geldi.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU