Adalet Bakanı Gül: Kuzguncuk'ta Ermeni Kilisesine yapılan saldırıyı kınıyorum; hukuk devletinde bu türlü eylemler asla kabul edilemez

Gül Twitter’dan yaptığı paylaşımda başkalarının kutsallarına saygının en temel değerlerden biri olduğunu ifade etti

Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin kapısındaki haçın kimliği belirsiz bir kişi tarafından yerinden sökülmesiyle ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den açıklama geldi.

Gül, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Kuzguncuk'ta Ermeni Kilisesine yapılan saldırıyı kınıyorum. Başkalarının kutsallarına saygı, en temel değerlerimizden biridir. Hukuk devletinde bu türlü eylemler asla kabul edilemez” dedi.

Kilise yönetimi tarafından saldırıya dair yapılan açıklamada emniyetin konuyla ilgilendiği belirtilmişti.

Yönetim şu açıklamayı yapmıştı:

26 Mayıs 2020 Salı günü saat 21.17 de Kuzguncuk Muhtarı Ali Faik Kaptan Vakıf Başkanımız Edvart Ayvazyan’ı arayarak kilisenin dış sokak kapısının üstündeki haçın yerde olduğu ve kapıya dayandığı haberini vermiştir. 27.05.2020 Çarşamba sabahı erkenden kiliseye giden Vakıf Başkanı Edvart Ayvazyan önce fırından haçı almış, olay yeri tespitlerini yapmış resimleri çekmiş sonrasında kamera kayıtlarını tarayarak 23.05.2020 Cuma günü saat 19.20 civarında kimliği bilinmeyen yeşil montlu, beyaz gömlekli, kot pantolon giydiği anlaşılan bir kişinin Beylerbeyi istikametinden gelip, kilisenin karşı tarafında bir süre kiliseye baktığını, kameralara bakıp hatta poz verdiğini sonra ani hareketle kapıya tırmanıp saniyeler içinde haçı koparıp iskele tarafına gittiğini tespit etmiştir. Kuzguncuk Muhtarı kiliseye gelerek kamera kaydını seyretmiş güvenlik şubeye olayı bildirmiştir. Vakıf Başkanı, Patrik II. Sahak ve ERVAB Başkanı Bedros Şirinoğlu’nu arayarak durumu bildirmiş ve gerekli yerlere şikâyet bildirimi yapılmıştır. Kopartılan haç yine yerine monte edilmiştir. Üsküdar Emniyet Müdür Mehmet Baykara ve Üsküdar Güvenlik Büro Amiri Emin Aydos konuyla ilgilenmektedir.

Sosyal medyaya yansıyan video görüntüerine göre saldırganın bir süre kilisenin önünde bekledikten sonra kapıya tırmanıp haçı indirdiği görülüyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU