İBB Başkanı İmamoğlu, Yenidoğan-Cumhuriyet-Emek Metro Hattı'nın yapılış şeklini eleştirdi

Yapımı 2,5 yıl önce durdurulan metro hattında incelemelerde bulunan İmamoğlu, hem yolcu sayısı hem de fizibilite bakımından projede hataların olduğunu ileri sürdü. İmamoğlu, "Bir çözüm bulacağız" dedi

Fotoğraf: İBB Basın Birimi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde önceki yönetim tarafından Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nın bir kolu olarak tasarlanan, ancak 2017 yılı sonundan itibaren durdurulan Yenidoğan-Cumhuriyet-Emek Metro Hattı’nda incelemelerde bulundu.

İmamoğlu,  “Çekmeköy’den Kurtköy’e kadar tasarlanmış hattın içinde, sonradan eklenmiş bir hat. O bütünün içinde de yatırım planına alınmayan bir bölüm. Çok yanlış bir şekilde başlanmış o dönemde. Bir nevi semtin içinde, binaların dibinde kuyular açılmış. Bu kuyular, mahalleliyi de tedirgin ediyor” sözleriyle, yapımı 2.5 yıl önce durdurulan hattın yapılış şeklini eleştirdi.

"Bir çözüm bulacağız"

İBB Raylı Sistem Daire Başkanı Pelin Alpkökin’den şantiyelere ilişkin bilgi alan İmamoğlu, şunları kaydetti:

Burası, Sancaktepe – Çekmeköy hattımızın bir kılçığı diyelim. Öyle tarif edelim. Sancaktepe’den Yenidoğan’a uzanan bir kılçık hat. Ne yazık ki yatırım planında olmayan, 2017’nin sonundan beri durmuş, 2,5 yıldır duran, bundan 10 ay önce geldiğimizde de durmuş haliyle aldığımız ve tasarımı sıkıntılı bir kılçık hat. Bu hattın bütününden, Çekmeköy’den Kurtköy’e kadar tasarlanmış hattın içinde, sonradan eklenmiş bir hat. O bütünün içinde de yatırım planına alınmayan bir bölüm. Çok yanlış bir şekilde başlanmış o dönemde. Bir nevi semtin içinde, binaların dibinde kuyular açılmış. Bu kuyular, mahalleliyi de tedirgin ediyor. Beklentiler var. Onu yerinde birebir görmek istedim. Çünkü, arkadaşlarımın kaygı duyduğu bir şekli var. Geleceğini tartışıyoruz. Sıkıntılı bir tarif yapılmış burada hem yolcu sayısı bakımından hem işin fizibilitesi açısından. Tümüyle inceleyeceğiz. Vatandaşla konuşacağız, semtle bu işi tartışacağız, buranın siyasi bileşenleriyle tartışacağız, yereldeki belediye başkanlarıyla konuşacağız. Bu şekilde duran toplamda 7 şaft var, bir tane makas tüneli var. Hepsini yerinde görmek istedim. Onun için bu bayram gününde buradayım. Bir çözüm bulacağız.

Farklı mahallelerdeki söz konusu şaftları da dolaşan Ekrem İmamoğlu, kendisine balkonlarından sevgi gösterilerinde bulunan vatandaşların da bayramlarını kutladı. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU