“Watiyye üssünü kaybeden Hafter’e destek veren aşiretler pozisyonlarını gözden geçirebilir”

Libya uzmanı Nebahat Tanrıverdi Yaşar, stratejik Watiyye üssünün UMH güçlerince ele geçirilmesinin Hafter’e destek veren aşiretleri mevcut siyasi pozisyonlarını yeniden değerlendirmeye sevk edebileceğini öne sürdü

Libya uzmanı Yaşar'a göre Watiyye üssünün kaybı Hafter'e yönelik destek veren aşiretleri deetkileyebilir / Fotoğraf: AFP

Türkiye destekli Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Tobruk merkezli Halife Hafter’in liderlik ettiği Libya Ulusal Ordusu (LUO) arasında süren iç savaşta dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

UMH güçleri, Hafter kuvvetlerinin elindeki stratejik Watiyye Hava Üssü'nü ele geçirdi.

Alman Dış Politika ve Güvenlik Enstitüsü’nde misafir araştırmacı olarak çalışan Libya Uzmanı Nebahat Tanrıverdi Yaşar, söz konusu gelişmenin Libya’daki süreci nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.

 

nebahat.jpg
Nebahat Yaşar Tanrıverdi / Fotoğraf: Independent Türkçe

 

“Hava operasyonları Jufra’ya gerileyecek”

Vatiyye Hava Üssü'nün Batı Libya'da Hafter’in uzun süredir ana üssü olduğunu belirten Yaşar, buranın kaybının Hafter güçleri açısından yaratacağı sonucu şöyle anlattı:

Vatiyye üssünün UMH kontrolüne geçmesi, LUO'nun batı Libya'daki askeri varlığı açısından büyük bir kayıp anlamına geliyor. Bu kayıptan sonra LUO'nun hava operasyonlari için kullanabileceği askeri üs Jufra'da, bu da menzilin oldukça uzağa gerilemesi anlamına geliyor.

Yaşar, Watiyye'nin ele geçirilmesi ile batı cephesini büyük oranda güvenlik altına alan UMH'nin artık güçlerini güney ve doğu cephelerine yoğunlaştırma imkanı elde etmiş olduğuna da dikkat çekti.

watiyye.jpg
UMH güçlerinde ele geçirilen Watiyye üssü içerisinden bir görüntü / Fotoğraf: AFP

 

LUO içerisindeki mücadeleyi Hafter aleyhine etkiler

Watiyye üssünün kaybı ve Giryan'da elde edilen başarının UMH tarafında moralleri yükseltirken, LUO içerisindeki ittifaklar arasında bir süredir devam eden mücadeleyi de Hafter aleyhine etkileyebilecek bir gelişme olacağını öne süren Yaşar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aşiretler arası görüşmeleri yeniden başlatabilir”

Hafter, 2014 sonrasında kademeli olarak sahada Doğu Libya'dan başlayarak içerde ve dışarıda geniş fakat gevşek bir ittifak ağı kurdu ve bu siyasi ittifaklardan elde ettiği güçle kontrol ettiği alanı genişletti. Bu açıdan Hafter'in Libya içindeki genislemesinin büyük bir bölümünün savaş aracılığından ziyade aşiretlerle uzlaşarak gerçekleştiğini bilmek gerekiyor. Vatiyye üssünün kontrolünün LUO tarafindan kaybedilmesi bu açıdan aşiretler arası görüşmelerin yeniden başlamasını tetikleyebilecek bir dönüm noktası olma potansiteli taşıyor.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU