Üç ülkenin uzay ajansı koronavirüse çözüm bulmak için ortak yarışma düzenleyecek

30 ve 31 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek hackathon’un kayıtları ay sonu başlayacak

Yarışmacılar sanal ortamda bir araya gelecek (Pixabay)

Çin’in Vuhan kentinde tespit edildikten sonra dünya çapında yayılan yeni koronavirüs, insanları hasta etmeyi sürdürürken, bilim insanları salgına çare bulmak için adeta yarışıyor. Üç ülkenin uzay ajansları bir araya gelerek, yenilikçi düşünürlerin kullanması için bir dizi bilimsel veri sunacak bir sanal yarışma düzenliyor.

Hackathon diye bilinen yarışma, NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Japonya Havacılık ve Uzay Ajansı (JAXA) tarafından düzenlenecek. NASA’nın yaptığı duyuruda, yarışmayla ilgili şu ayrıntılara yer verildi:

Space Apps Kovid-19 Yarışması’nda dünyanın dört bir yanından katılımcı, sanal ekipler oluşturacak. Bu ekipler, 48 saatlik bir süre boyunca çalışacak.

Açıklamada ayrıca, "Katılımcılar, Dünya gözlemlerinden elde edilen verileri kullanarak Kovid-19’a neden olan koronavirüsün incelenmesi ve dünya sistemleri üzerindeki etkisiyle ilişkili zorluklara çözüm üretmeye çalışacak" ifadeleri yer aldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Inside Hook’un haberine göre 30 ve 31 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek hackathon’un kayıtları da ay sonu başlayacak. 

NASA'nın Bilim Görev Kurulu’nun müdürü Thomas Zurbuchen, “Şu anda kolektif yaratıcılığımıza yönelik muazzam bir ihtiyaç var” dedi.

Zurbuchen ayrıca, dünyanın dört bir yanındaki enerjiyi ve coşkuyu yönlendirmek için Kovid-19'dan daha değerli bir odak hayal edemediğini ifade etti.

Independent Türkçe, Inside Hook, NASA

DAHA FAZLA HABER OKU