Yüz binlerce kişi bilgisayar gücünü koronavirüsle mücadele için bir araya getirdi

Proje, dünyanın en güçlü süper bilgisayarından 10 kat daha hızlı çalışıyor

Kovid-19 koronavirüsüne karşı koruyucu önlem olarak özel üniforma giyen sağlık çalışanları Huanggang'daki Huanggang Zhongxin Hastanesi'ndeki ateş kliniğinde dinleniyor (AFP)

Yüz binlerce kişi koronavirüs salgınıyla mücadele etmeye ve onu incelemeye yardımcı olmak için bilgisayarını bir projeye kaydetti.

Çalışmayı düzenleyen bilim insanlarına göre, proje artık dünyanın en hızlı süperbilgisayarından yaklaşık 10 kat daha güçlü.

Hastalıklarla mücadele etmek için dünyanın her yerinden bilgisayarları bir araya getiren dağıtılmış işlem projesi Folding@Home, dünya genelinde yarım milyondan fazla cihazın olası Kovid-19 tedavilerini incelemeye ve bulmaya çalıştığını söyledi.

Dağıtılmış işlem projeleri, dünyanın herhangi bir yerinde atıl duran bilgisayarların kullanılmayan gücünü ödünç almayı umuyor. Örneğin bir kişi, işini bitirip masasından ayrılınca bilgisayarını dünyanın herhangi bir yerinde yürütülen bilim projelerine tahsis edebiliyor ve böylece araştırmacıların, aksi takdirde kapalı kalacak donanım üzerinden hesaplamalar yapmasına izin veriyor.

Koronavirüs salgını öncesinde Folding@Home, yaklaşık 30 bin kişinin kanser ya da Alzheimer gibi hastalıklarla mücadele edilmesine yardım etmek için bilgisayarlarını kaydettiği projelerin nispeten küçük bir örneğiydi.

Haberin yapıldığı sırada, internet sitesindeki istatistiklere göre projede bir milyondan fazla ana işlemci (CPU) ve grafik işlemcisi (GPU) aktif durumdaydı.

 

 

St. Louis'deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden projenin direktörü Greg Bowman'a göre bu işlemcilerin bir araya gelmesi, bilgisayarın exaFLOP'a (kayan noktalı sayıların hesaplanmasını gerektiren bilimsel ölçümlerde kullanılan bilgisayar performansı birimi -çn.) çıkmasına izin verdi. Bu, saniyede benzeri görülmemiş sayıda işlem anlamına geliyor.

Profesör Bowman ayrıca projenin parçası olan kişilere bilgisayarlarının aslında boşta kalabileceği konusunda uyardı, çünkü projeye çok sayıda kişinin katılmasıyla sistem, işlevini devam ettirmekte zorlanıyor.

Folding@Home internet sitesi Kovid-19 için oluşturduğu bölümü, yardım etmek isteyenlerin bilgisayarlarını kaydetmesi için faaliyete geçirdi.

Daha basit süperbilgisayarların da yer aldığı dünya genelindeki işlem projeleri, salgının temelindeki proteinlerin hem nasıl çalıştığını hem de bunlara karşı nasıl mücadele edileceğini anlamaya çalışan simülasyonlar yürütmeye çalışıyor.

Profesör Bowman, bu simülasyonların bazı sonuçlarını herkese açık şekilde Twitter'da paylaştı.

Bilim insanları proteinin hareketli kısımlarının daha iyi bir resmini elde edebilirse, zayıf noktaların veya "ilaç kullanılabilir alanların" nerede bulunduğunu da keşfedebilir. Bilim insanları daha sonra bu ceplere saldırmaya yardımcı olacak ilaçlar üzerinde çalışabilir ve böylece hastalıkla mücadele edebilir.​

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU