Afganistan'da siyasilerin katıldığı törene roketli saldırı... Taliban "İlgimiz yok" dedi

Afganistan’da cumhurbaşkanı seçimlerinde yarışan Abdullah Abdullah'ın ve çok sayıda siyasetçinin katıldığı törene roketli saldırı düzenlendi. 32 kişi hayatını kaybetti, 58 kişi yaralandı. Tabilan, saldırı ile ilgisi olmadığını ileri sürdü

Afganistan'ın başkenti Kabil'in Musalla bölgesinde Hazaraların eski lideri Abdul Ali Mezari'nin ölüm yıl dönümü vesilesiyle yapılan anma töreninde, Yüksek Barış Şura Başkanı Kerim Halili'nin konuşması sırasında roketli ve silahlı saldırı düzenlendi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasrat Rahimi, basına yaptığı açıklamada, saldırıda 5'i kadın 32 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Saldırıda 58 kişinin yaralandığını ifade eden Rahimi, ölen ve yaralananlar arasında çocuk ve kadınların da bulunduğunu kaydetti.

Rahimi, saldırganların etkisiz hale getirildiğini vurguladı.

Törene katılan Afganistan İcra Kurulu Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Abdullah Abdullah, Yüksek Barış Şura Başkanı Kerim Halili ve Hazara liderlerinden Muhammed Muhakkik'in saldırıdan yara almadan kurtulduğu belirtildi.

Afganistan'daki yerel kaynaklara göre törene katılan bir başka üst düzey isim ise eski Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai.

saldırı.JPG
Fotoğraf: Twitter


Karzai'nin de olaydan yara almadan kurtulduğu öne sürülüyor. 

Reuters'a konuşan Abdullah Abdullah'ın sözcüsü Feridun Kvazon "Görünen o ki bir roketli saldırı düzenlendi. Alanda Abdullah ve diğer siyasetçiler de vardı. Abdullah saldırıdan yaralanmadan kurtuldu" dedi.

Saldırı sırasında tören alanında bulunan Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Raşid Dostum'un oğlu Batur Dostum, bu saldırının siyasi bir oyun ve demokrasiye yapılan bir darbe olduğunu söyledi.

Saldırganların hedefinde törene katılan siyasiler olduğunu dile getiren Dostum, siyasilerin bulunduğu bölgeye yakın bir yere 3 roket mermisinin de isabet ettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani, sosyal medya hesabından, saldırının insanlığa ve Afganistan'ın ulusal birliğine karşı suç olduğu paylaşımında bulundu.

Saldırının arkasında kimin olduğunu dair henüz resmi bir açıklama olmadığı gibi olayı üstlenen de yok.

Taliban yaptığı açıklamada saldırıyla bağlantılarının olmadığını belirtti. Geçen yıl aynı anma töreninde düzenlenen saldırıda da çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti.

Gözlerin çevrildiği Taliban'dan ise ilk açıklama Twitter'dan geldi.

Taliban sözcüsü resmi hesabından yaptığı paylaşımda başkent Kabil'in kuzeyinde meydana gelen patlamayla bir ilgilerinin olmadığını açıkladı.

Hazara liderlerinden Muhammed Muhakkik'in de hazır bulunduğu törende saldırının ardından bölgede çatışmalar başladığı belirtiliyor.

 ABD-Taliban anlaşması

ABD ve Taliban’ın yaklaşık iki yıl müzakere edip vardığı anlaşmaya göre, örgütün yükümlülüklerini yerine getirmesi kaydıyla Amerikan yönetimi ve müttefikleri Afganistan’daki tüm askerlerini Nisan 2021’e kadar çekecek.

ABD, yaklaşık 14 bin askerinin 5 binini mayısa kadar çekmiş olacak. Taliban ile Kabil yönetimi arasında siyasi diyaloğun başlayacağı 10 Mart’a kadar Afgan yönetimi 5 bin mahkumu; örgüt de elinde tuttuğu binden fazla kişiyi serbest bırakacak.

 

Independent Türkçe, Reuters, Tolo News, AA

DAHA FAZLA HABER OKU