Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr'dan güvenoyu sinyali: Allavi hükümetini destekliyoruz

Allavi hükümetine destek vereceklerini açıklayan Irak'taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, güvenoyu alması halinde hükümetin yıl sonuna kadar ülkeyi erken seçime götürmesi gerektiğini söyledi

Fotoğraf: Reuters

Iraklı dini ve siyasi lider Sadr, yerel bir televizyon kanalına açıklamalarda bulundu.

Hükümeti kurma görevi alan Muhammed Tevfik Allavi'nin lideri olduğu Sairun Koalisyonunun Başbakan adayı olduğu iddialarını yalanlayan Sadr, "Allavi'ye Cumhurbaşkanı Berhem Salih hükümeti kurma görevi verdi. Biz de, Sadr Hareketi olarak Allavi'yi destekliyoruz. Yeni hükümet, ülkeyi yılsonuna kadar erken seçime götürmekle mükelleftir" dedi.

"Abdulmehdi, büyük başarısızlık sergiledi"

Sadr, Ekim 2019'da yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yetersizliği gibi nedenlerle patlak veren sokak gösterileri nedeniyle istifa eden Başbakan Adil Abdulmehdi'nin 1 yıllık görev süresinde kendisini şaşırttığını ifade ederek, "Adil Abdulmehdi, her alanda büyük bir başarısızlık sergiledi" değerlendirmesinde bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“İran, bize Irak’ın içişlerine karışmama sözü verdi”

Gösterilerini sürdüren protestoculara karşı silahlı kişilerce şiddet kullanıldığı meselesine ilişkin ise Sadr'ın, "Devrimciler (göstericiler) benim evlatlarımdır. Ancak hafif bir kulaklarını çekmek gerekiyordu" ifadelerini kullanması dikkatleri çekti.

İran'ın Irak'ın içişlerine karıştığı iddialarına da değinen Sadr, "İran, bize Irak'ın içişlerine karışmama sözü verdi" diye konuştu.

Sadr hareketi, Allavi’ye destek konusunda ikiye bölünmüştü

Geçtiğimiz günlerde, Sadr'ın Askeri Yardımcısı Kazım İsavi, başkent Bağdat’ta gazetecilerle bir araya gelen İsavi, Allavi’ye destek konusunda "Sayın Sadr, onun (Allavi) kabinede parti mensubu ve özellikle Şii silahlı gruplardan isimlere bakanlık verdiğini duyarsa Irak'ı ona cehenneme çevirecek ve hükümeti 3 gün içinde devirecek" ifadelerini kullanmıştı.

İsavi ayrıca Sadr Hareketi’nin hiçbir şekilde gelecek hükümetin bir parçası olmayacağını vurgulamıştı.

Mukteda es-Sadr’ın Allavi’ye destek açıklamasında bulunmasına rağmen İsavi, "Sadr Hareketi Allavi’yi benimsemiyor ancak engel de olmayacak" demişti.

Sünni Koalisyon: Kabineye güvenoyu vermeyeceğiz

Irak Parlamentosu’nda 57 vekile sahip Sünni Güçler Birliği Koalisyonu, Allavi'nin oluşturacağı kabineye güvenoyu vermeyeceğini açıklamıştı.

Allavi ile Bağdat'ta görüşen Irak Kürdistan Bölgesi heyeti üyelerinden Muhammed İlhanlı ise, herhangi bir sonuca varmadıklarını, Allavi'nin Kürtlerin siyasi ve yasal iradesine saygı göstermediğini ifade etmişti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU