Koruma kararını ihlal eden koca karakoldan serbest bırakıldıktan 4 gün sonra eşine sokak ortasında kurşun yağdırdı

Boşanma aşamasında olduğu eşi Ayşegül Cora’yı sokak ortasında vuran Hasan Cora’nın, eşinin aldırdığı koruma kararını öğrenmesinden dört gün sonra saldırıyı gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Yarın yeniden hakim karşına çıkacak olan Cora savunma yapacak

İstanbul'un Bahçelievler ilçesinde, boşanma aşamasında olduğu eşini sokak ortasında kurşun yağmuruna tutan Hasan Cora'nın, hakkında çıkarılan koruma kararını ihlal ettiği ortaya çıktı.

Karakoldan serbest bırakıldı

Mahkeme dosyasındaki bilgelere göre, koruma kararı olmasına rağmen Ayşegül Cora'nın önce iş yerine giden Hasan Cora, boşanma aşamasında olduğu eşiyle görüşmek istedi. Görüşme isteği kabul edilmeyince, Ayşegül Cora'nın evinin önüne gitti. Evin önünde arabasının içinde uyuyan Hasan Cora'yı gören Ayşegül Cora polis çağırdı.

Polis, yaptığı aramada, Hasan Cora'nın aracında sahte plaka ve ruhsatsız silah buldu. Ayşegül Cora tarafından, gözaltına alınan Hasan Cora'nın koruma kararını ihlal ettiği gerekçesiyle 3 günden 10 güne kadar tazyik hapis cezası talep edildi. Bu sırada Hasan Cora karakoldan serbest bırakıldı. Koruma kararından haberdar olmayan Hasan Cora'ya, mahkemenin kararı karakolda tebliğ edildi. 

Serbest bırakılan Hasan Cora, koruma kararının ihlal edildiği 1 Haziran 2019 tarihinden 4 gün sonra, 5 Haziran'da, Ayşegül Cora'ya kurşun yağdırdı. Şans eseri hayatta kalan Ayşegül Cora, hastaneye kaldırıldı. Hasan Cora ise olay yerinden kaçtı. Ayşegül Cora'nın ölmediğini öğrenen Hasan Cora, 7 Haziran'da belinde silahla Ayşegül Cora'nın tedavi olduğu hastaneye gitti. Bu sırada polis ekiplerinin dikkati sayesinde yakalanan Hasan Cora, tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Mahkeme, olaydan 13 gün sonra tazyik hapsi talebini reddetti

Mahkeme, 6 kurşunun hedefi olan Ayşegül Cora'nın talep ettiği tazyik hapsini, olaydan 13 gün sonra, yani 18 Haziran 2019'da reddetti. Ret gerekçesi ise, koruma kararının Hasan Cora'ya tebliğ edilmemiş olması olarak gösterildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açık olan telefon vurulduğu anı kaydetti

Ayşegül Cora'nın boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından sokak ortasından vurulduğu anlar, o sırada açık olan telefon tarafından kaydedilmişti. 

Ayşegül Cora, Hasan Cora tarafından telefonla da tehdit edildiği için, cep telefonuna ses kaydedici program yüklemiş, boşanma aşamasında olduğu eşinin tehditlerini kanıtlamak istemişti. Olay sırasında bir arkadaşıyla konuşan Ayşegül Cora'nın önü Hasan Cora tarafından kesilmişti. Hasan Cora ile Ayşegül Cora arasındaki konuşmalar ve silah sesleri, o sırada açık ve kayıtta olan telefona yansımıştı.

Hasan Cora ve Ayşegül Cora arasında olay anında geçen diyalog şöyle:

Hasan Cora: Silah var üzerimde. Seni şu an vururum.
Ayşegül Cora: Varsa var, ne yapayım ya? Allah Allah.
Hasan Cora: Konuşacağız.
Ayşegül Cora: Hayır. Ebru Hasan yanımda. (Telefondaki arkadaşına söylüyor) Konuşmayacağım ya.
Hasan Cora: Seni vuruyorum. 
Ayşegül Cora: Vur.

Zanlı, Ayşegül Cora'nın sığındığı kızının evini basıp dünürünü vurmuştu

Ayşegül Cora, vurulmadan önce Hasan Cora tarafından sistematik olarak şiddet gördüğü için evi terk etmişti. 5 Haziran'da yaşanan olaydan 8 ay önce, Hasan Cora tarafından balkondan atılmaya çalışılan Ayşegül Cora, evden kaçarak Manisa'daki kızına sığınmıştı. Ayşegül Cora'nın arkasından Manisa'ya giden Hasan Cora, kızının kayınpederi Ahmet Veli K.'yı silahla yaralamıştı. Hasan Cora, kızının kayınpederini silahla yaraladığı için 7,5 ay hapiste yatmıştı. 

Hakim karşısına çıkacak

Halen Silivri'de tutuklu bulunan Hasan Cora, yarın Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 13.30'da görülecek duruşmada hakim karşısına çıkacak.

 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU