'Arakanlı Müslümanlara yönelik işkence ve tecavüz Myanmar'ın devlet politikası olabilir'

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Arakanlı Müslümanlara yönelik işlenen suçların, Myanmar yönetiminin devlet politikası halini almış olabileceğini belirtti

Fotoğraf: Reuters

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda yaptığı açıklamada, UCM yargıçlarının, 9 Ekim 2016'dan bu yana Arakanlı Müslümanlara yönelik cinayet, hapis, işkence ve tecavüz de dahil olmak üzere "yaygın ve/veya sistematik şiddet eylemlerinin" işlenmiş olabileceğine inanmak için makul temellerin bulunduğunu kabul ettiğini belirtti.

Bu şiddetli saldırıların, Arakanlı Müslümanların sınır dışı edilmesine neden olduğunu belirten Bensouda, "(Saldırıların) Arakanlı Müslümanlara saldırmak için bir devlet politikası" şekline dönüşmüş olabileceğini kaydetti. 

Ordu mensupları ve bazı yerel sivillerce ortaklaşa işlendi

Bensouda, çok sayıda kaynağın Arakanlı Müslümanlara yönelik işlenen suçlarda Myanmar yönetimi güçlerinin yoğun katılımı olduğunu aktardığına işaret etti. 

"Myanmar ordu mensupları, güvenlik kuvvetleri ve bazı yerel sivillerin katılımıyla bu suçlar ortaklaşa işlendi" diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Arakan'da 2012 yılında Budistler Müslümanlara yönelik saldırılar başlatmış, saldırılar sonrası binlerce Müslüman hayatını kaybetmiş, ev ve iş yerleri de ateşe verilmişti.

Myanmar ordusunun operasyonlarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısı 300 bin'i aştığı söyleniyor.

Şiddet olaylarından Budist keşiş "Aşin Wirathu" ve onun önderliğindeki "969" adlı milliyetçi örgütü sorumlu tutuluyor.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU