Macaristan: Türkiye’de 4 milyon mülteci var, Ankara ile iyi geçinmek zorundayız

Macaristan Dışişleri Bakanı, ülkelerine doğru bir göç dalgasını önlemek için ordu ve polisin bölgeye konuşlandırıldığını söyledi

Fotoğraf: AP

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Türkiye’de 4 milyon mülteci olduğunu belirtirken “Ankara ile iyi geçinmek zorundayız” dedi.

Brüksel'de Türkiye'ye yönelik yaptırımlar tartışılırken pazartesi günü Avrupa Dışişleri Konseyi'ne katılan Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Macaristan ziyaretini değerlendirdi.

Euronews'ten Gülsüm Alan'ın haberine göre Türkiye'nin 4 milyon mülteciyi topraklarında bulundurduğunu hatırlatan Szijjarto, kıtanın güvenliği için Avrupa Birliği ve Macaristan'ın Ankara ile iyi geçinmek zorunda olduğunu ifade etti:

Avrupa Birliği, güvenliği için Türkiye ile işbirliği içinde çalışmak zorunda. Bazı Avrupalılar bu yönde yorumlarda bulunmuyor. Bazı ülkeler Türkiye topraklarında 3-4 milyon mültecinin olduğunu da anlamıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mültecilere kapıları açarsa bu durum Avrupa kıtasında ciddi güvenlik sorunu teşkil eder. Bunu önlememiz gerekiyor.

“Bu durumdan kaçmak istiyoruz”

Güney sınırımız hem Avrupa Birliği hem de Schengen bölgesinin dış sınırında bulunuyor, 4 milyon göçmen Türkiye’den Avrupa’ya doğru yola çıkarsa, gelecekleri ilk nokta Macaristan’ın güney sınırı olacak. Gerçekten, bu durumdan kaçınmak istiyoruz. Bu durum Türkiye'nin yardımı ile önlenebilir. Elbette iyi bir savunma sistemimiz var. Herhangi bir göç dalgasını durdurmak için ordu ve polisi bölgede konuşlandırdık, buna hazırlıklıyız ancak böyle bir durumdan kaçınmak çok daha iyi olur.

 

Independent Türkçe, euronews

DAHA FAZLA HABER OKU