Akşener, bozkurt işareti için Erdoğan'dan izin isteyen adaya çattı: Bozkurt kimseden izin almaz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu

Akşener, Trabzon'un Şalpazarı ilçesinden MHP adına aday gösterilen Refik Kurukız'ın, bozkurt işareti yapmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan izin istemesini hatırlattı, "İslâmın şartı beştir, altıncısı haddini bilmektir denir. Allah kimseyi 3-5 belediye için birbirine düşürmesin. Buradan sesleniyorum bozkurt Türk milletinin sembolüdür. Bozkurt kimseden izin almaz. Yabancılar bu yüzden Mustafa Kemal’e ‘bozkurt’ demiştir. Bozkurt işareti yapmak için, bozkurta uygun hareket etmek gerekir" dedi.

"Anayasa ihlalini görmezden gelemeyiz"

Akşener, Meclis Başkanı Binali Yıldırım'ın İBB Başkanlığına aday olmasına rağmen görevinden istifa etmemesini de değerlendirdi.

"Anayasa diyor ki meclis başkanı siyasi faaliyetlere katılamaz. Meclis Başkanı da seçim siyasi faaliyet değildir diyor. Buna verilecek cevap çok ama bizim edebimiz müsaade etmiyor. Anayasayı açıkça ihlal etmesini görmezden gelemeyiz. Güçlünün haklı sayıldığı yerde adalet olmaz. Sayın Yıldırım çok önemli görevler yaptınız. Umuyorum listeler seçim kuruluna teslim edildiğinden sizin itibarınız açısından umut ediyorum ki Meclis Başkanlığı'ndan istifa edersiniz. Üç günlük dünyada yaptığınız önemli görevleri unutturacak küçük menfaatçilik anılmaya değmez"  dedi.

İYİ Parti Lideri Akşener'in grup konuşmasından satır başları şöyle:

Yaptığımız güç birliği için 'Zillet diyor sayın Bahçeli, ben de illet diyorum' dedi. Bizim de aynı seviyeye inmemizi bekliyorlar. Önce haddinizi bilin. Allah bizi aziz kıldıklarından eylesin. Allah kimseyi öz milletine illet, zillet diye hakaretler yağdıracak kadar düşürmesin. Bütün illeri kazanacaksın deseler bile bir tek AK Partili kardeşimin izzetine söz edecek olsam İYİ Parti'ye kilit vurulsun. 

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’da yaşanan olayı gördünüz. 1 bin kişilik geçici bir iş için 44 bin kişi başvurdu. Ballandıra ballandıra anlattığınız ekonomimizin durumu ortada. Dünya ekonomik sıralamasında hâlâ 17. Sıradayız. Her şey yolunda diyorsunuz ama her hafta yeni bir destek paketi hazırlıyorsunuz.

Geçen hafta spor kulüpleri, KOBİ’ler ve kredi kartları için düzenleme yapıldı. İktidar spora kaynak aktarmak istiyorsa farklı bir yöntem bulmalıdır. Spor kulüplerine 10 milyar dolar kaynak aktarılırken, üretimin merkezi KOBİ’lere 20 milyar dolar ayrılıyor.

Elektrik faturasını ödeyemeyenler için yapılan düzenleme, 80 liralık faturayı vatandaşımızın ödeyemediğini gösteriyor. Ekonomik ve sosyal adaleti sağlamak devletin başlıca görevidir. Pırlanta ve yat için vergi alınmazken, kitap için yüzde 18 vergi alınıyor.

Az önce kredi kartlarını yeniden yapılandırma için bir söz söyledim. 24 Haziran seçimlerinden önce yapılandırma için bir plan öne sürmüştüm, demek ki gerekirse kaynak bulunabiliyor. Kaynakları doğru kullanmak gerekir dedim ama iktidarın çarçur politikası devam ediyor.

Geçmeyen araç için, yatmayan hasta için bu sene 12 milyar lira ödenecek, bu nasıl bir hesapsızlıktır.

“Madem kriz yok bunu neden yapıyorsun” diyoruz, “sana mı hesap vereceğiz” diyorsun. “Cari açık azaldı” diyorsun, paramız kül oldu. Bu rakam başarının değil krizin göstergesidir. Değişimin zamanı gelmiştir.

Asgari ücretin 2020 lira olması İYİ Parti’nin teklifiydi. Ama ardından kepçeyle vergi alındı. Asgari ücret yüzde 20’lik vergi dilimine girince alınan vergi oranı artacak. Gelin bu oranları tekrar düzenleyelim.

"Sayıştay raporları dikkate alınmıyor"

Emeklilikte yaşa takılacaklara yönelik yasa teklifini getirin İYİ Parti evet diyecek. Memurlukta mülakat yerine liyakati öne alan teklifi getirin İYİ Parti evet diyecek. Bu yüzden de doğru iş yaparsanız destek oluruz. Yanlış iş olursa karşınızda dururuz.

Yol da yaptılar köprü de yaptılar, inkar etmiyoruz. Ama 1 liralık 3 liraya 5 liraya yapılmasına karşıyız. Yapılan yolsuzluğu ortaya koyan Sayıştay raporlarını dikkate alıp soruşturma açmıyorlar.

Sevgili gençler bu seçimlerde ilk kez oy kullanacak 1 milyon arkadaşımı tebrik ediyorum. Bilin ki size en yakın kişi benim, sosyal medyam size açık. Gelin geleceğimizi birlikte kuralım. Devleti gelinler, görümceler, damatlar için nasıl arpalık bir hale getirdiklerini görüyoruz.

Suriye’nin kuzeyindeki terör yuvalarına askeri operasyon yapılması gerektiğini söyledik. Bölgedeki yeni gelişmeler doğrultusunda ertelenmesi normaldir.

"Türk milleti teröristlerle mücadele ediyor"

Nitekim Sayın Cumhurbaşkanının dostum dediği Trump’ın Türkiye’nin yapacağı operasyona karşı yaptığı açıklama talihsizliktir. Sayın Trump’a seslenmek isterim Türk milleti Kürtlerle değil teröristlerle mücadele ediyor.

Sayın Cumhurbaşkanı Suriye’nin kuzeyi için Amerika ile görüşme yaptı. Türk Devleti gireceğim dediyse girer. Mehmetçiğin postalının değdiği yerde gül biter. Fırat’ın doğusu batısı demeden girilsin, terör yuvaları yok edilsin.

Sanatta geri kalmışız, eğitim niteliksizleştirilmiş, bunların sorumlusu muhalefet mi? Ülke ekonomisi dönmüş dolaşmış 2002’deki haline dönmüştür. Boş cebe boş cüzdana mı inanacağız, Damat Berat’a mı inanacağız. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlardan siz sorumlusunuz. Küçük Emrah büyüdü, siz ağlamaya devam ediyorsunuz.

 

DAHA FAZLA HABER OKU