Joker perdeyi rekorla açtı: İlk gecenin hasılatı 13,3 milyon dolar

Yapımın ilk hafta sonu hasılatının 80-95 milyon dolar civarında olacağı tahmin ediliyor

Başrolünde Joaquin Phoenix’in yer aldığı son günlerin en tartışmalı filmi Joker, perşembe gecesi gişede açılış rekorunu kırdı.

The Wrap’ta yer alan habere göre film, gösterime girdiği ilk gece Kuzey Amerika'da 13,3 milyon dolarlık (yaklaşık 76 milyon TL) gişe geliri elde ederek, geçen senenin rekortmeni Venom: Zehirli Öfke’yi (Venom) tahtından etti. Venom: Zehirli Öfke, geçen sene ekimde vizyona girdiği ilk perşembe gecesi 10 milyon dolarlık (yaklaşık 57 milyon TL) hasılata imza atmıştı.

Yapımcı şirketler Warner Bros. ve DC Films, Joker’in ilk hafta sonunda 75-80 milyon dolarlık (yaklaşık 425-455 milyon TL) gişe hasılatına ulaşacağını öngörüyor. Ancak bağımsız araştırmacılar bu rakamın 80-95 milyon dolara (yaklaşık 455-540 milyon TL) ulaşabileceğini tahmin ediyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ekim ayı en iyi hafta sonu açılış rekoru da ilk hafta sonu 80,2 milyon dolar hasılat elde eden Venom: Zehirli Öfke’ye ait. Joker’in bu rekoru da kıracağı düşünülüyor.

+18 yaş sınırına sahip Joker şiddeti teşvik edebileceği yönünde eleştiriler almış ve 2012’de Kara Şövalye Yükseliyor’un (The Dark Knight Rises) Aurora, Colorado’daki galasında gerçekleşen silahlı saldırının kurbanlarının yakınları tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

ABD’deki sinema zincirleri, muhtemel şiddet olayları yaşanabileceğine dair endişeler nedeniyle Joker’in gösterimlerine maske, kostüm ve oyuncak silahla gelinmesini yasaklamıştı.

Todd Phillips’in yönetmenliğini üstlendiği filmde başroldeki Phoenix’e Robert De Niro, Marc Maron, Zazie Beetz, Frances Conroy gibi isimler eşlik ediyor.

Joker, Türkiye’de 4 Ekim Cuma günü vizyona girdi.

 

Independent Türkçe için derleyen: Sezin Bala

DAHA FAZLA HABER OKU