Cumhurbaşkanı emekli Koramiral Atilla Kıyat'ı şikayet etti

Independent Türkçe'ye konuşan Atilla Kıyat, paylaşım yapılan Twitter hesabının kendisine ait olduğunu ancak konu yargıya taşındığı için suç duyurusuyla ilgili değerlendirme yapmayacağını ifade etti

Fotoğraf: Twitter

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Erdoğan, emekli Koramiral Atilla Kıyat hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Atilla Kıyat'ın 1 Ekim'de yaptığı Twitter paylaşımı nedeniyle yapılan suç duyurusunda, Türk Ceza Kanunu'nun 106. maddesinde yer alan 'tehdit' suçunun işlendiği belirtildi. 

Kenan Evren benzetmesi

Eski Bakan Faruk Çelik'in "Cumhurbaşkanlığı sisteminde ilk turda yüzde 40'ı bulan seçilmeli. İkinci tura gerek kalmamalı. Yüzde 50+1 Türkiye'yi yorar" sözlerine atıf yapan Kıyat, şu paylaşımı yapmıştı:

"Seçim barajını yüzde 10'a çıkaran Kenan Evren ile bugün seçilme barajını yüzde 40'a düşürmeye kalkan kişi arasında hiçbir fark yoktur. Sonları da benzeyebilir..."

Cumhurbaşkanı'nın avukatının suç duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

Şüpheli, şikayete konu paylaşımında her ne kadar Cumhurbaşkanımızın adını zikretmemiş olsa da paylaşımın bütünü ve altındaki yorumlarla birlikte değerlendirildiğinde, şüphelinin söz konusu paylaşımı ile hedef aldığı kişinin Cumhurbaşkanımız olduğu açıktır. 

Kaldı ki Cumhurbaşkanımız şüphelinin iddiasının aksine seçilme barajını yüzde 50 1'den 40 1'e düşürülmesine yönelik bir görüşü beyan etmemiştir. Cumhurbaşkanımız TBMM açılış resepsiyonunda 'Mevcut durumu Meclis'e getiren biziz, onu halkımıza götüren de biziz. Halkımızın büyük çoğunluğuyla bu onayladığına göre şimdi bunu tekrar revize edip gündeme getirmek siyasetçi ciddiyetine yakışmaz. Böyle bir şey olacaksa bu bizim değil, adı üzerinde muhalefetin yapacağı bir iştir, bizim işimiz değil.' şeklinde görüşlerini net olarak ortaya koymuştur. Dolayısıyla şüpheli gerçek dışı bir varsayım üzerinden Cumhurbaşkanımıza son biçmeye çalışmakta, bir darbecinin akıbetiyle tehdit etmektedir.

"Twitter hesabı bana ait"

Independent Türkçe'ye konuşan Atilla Kıyat, paylaşım yapılan Twitter hesabının kendisine ait olduğunu ancak konu yargıya taşındığı için suç duyurusuyla ilgili değerlendirme yapmayacağını ifade etti.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU