Sokak protestolarından podyumlara: 1980'lerin modası neon renk 2019'un favorilerinden

Uluslararası medya, Fransa’daki protestolara adını veren “sarı yeleklerin”, neonun dönüşünde etkili olduğunu yazdı 

Victoria's Secret modeli Bella Hadid, Christian Dior tasarımı takılarını Instagram hesabından paylaşmıştı. 

Moda dünyasının bu hafta en fazla konuştuğu detay, ünlü model Bella Hadid’in hava sıcaklığının sıfır derecenin altını gördüğü New York’taki bir etkinliğe yalnızca gömlek ve sarı neon renkte yeleğiyle katılması oldu. 

İngiliz Daily Mail Gazetesi, Hadid’in bu tercihini Fransa’daki “sarı yelekliler hareketine destek verdiği” şeklinde yorumladı ancak Filistin asıllı ABD’li model, kıyafetiyle ilgili bir yorum yapmadı.
 


Yükselen akaryakıt fiyatları ve yaşam maliyetleri ile orantısız vergi reformalarını protesto eden Fransızlar, 17 Kasım 2018’den bu yana eylem düzenliyorlar. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un istifasını talep eden protestolara, araçlarında neon rengi yelekleri taşımaları zorunlu tutulan kırsal kesim çalışanları öncülük etmişti. 

"Neon rönesansı"

Modacılara göre ise son olarak 1980’lerde kullanılan bu rengin geri gelmesinin nedeni “Neon rönesansı”. 

İlk sinyallerini 2018’in ortasında veren neon renk, Kim Kardashian’ın kız kardeşinin doğum gününe giydiği elbisesiyle konuşulmaya başlanmıştı. 

ABD’li ünlü şarkıcı ve oyuncu Jennifer Lopez’in son filmi “Second Act”in aralık ayındaki galasında giydiği pembe neon elbise de “Kırmızı halıyı pembeye boyadı” yorumlarına yol açmıştı.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

“The only thing stopping you is you...” #SecondAct premiere night!!! Movie in theaters December 21st 

Jennifer Lopez (@jlo)'in paylaştığı bir gönderi ()


Versace, Gucci, Dior gibi moda devlerinin 2019 koleksiyonlarında neon çok geniş yer kaplıyor. Aynı şekilde mayo markası Chromat ve ünlü şarkıcı Rihanna’nın kendi markası Fenty de bahar ve yaz aylarında neonu kullanacak. 

Gucci, Zara, H&M, Forever21 ve FashionNova gibi markalar da neon renkte şortlar üreteceğini açıkladı. 

Ünlü fotoğraf ve görsel paylaşım sitesi Pinterest’ten The Daily Beast’e yapılan açıklamaya göre “neon ışık” aramasında yüzde 281 artış oldu. Çünkü bu ışıklarla dekoratif amaçlı kişisel mesajlar da yazılabiliyor. 
 


 

DAHA FAZLA HABER OKU