ABD: Gazze'ye yardım konvoylarını yağmalayan İsrailli suçluları Netanyahu'ya bildirdik

Biden yönetimi Gazze iskelesinin hayata geçirilmesi hakkında eleştirilere maruz kalırken yardım konvoyları geçişlerde sıkışıp kalıyor

ABD'nin kurduğu iskeleden Gazze'ye giden yardım tırları (AP)

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD'nin büyük ihtiyaç duyulan insani yardım malzemelerini Gazze'nin savaştan zarar görmüş bölgelerine taşıyan yardım kamyonları ve şoförlerine yönelik saldırılar meselesini gündeme getirdiğini söyledi.

Matthew Miller, kurumun günlük basın toplantısında Biden yönetiminin bu saldırılarla ilgili endişelerini İsrail hükümetine ilettiğini söyledi ancak ABD'nin bu geçişlerin İsrail tarafından kaynaklanan şiddetten arındırılmasını sağlamak için atabileceği ya da atacağı somut adımlar hakkında bilgi vermedi.

Miller pazartesi günü The Independent'ın sorusunu şöyle yanıtladı: 

Evet, bu konuyu İsrail hükümetine ilettik. Birleşmiş Milletler'deki ortaklarımızla da bu konuyu görüştük.

Bu yeni bir şey değil. Zaman içinde inişli çıkışlı bir seyir izleyen bir mesele ama daha önce de kamyonların suçluların saldırısına uğradığı ve yardımların başka yerlere yönlendirilip karaborsada satıldığı zamanlar olmuştu.

Son zamanlarda, Gazze'de insani yardımların bir kısmının dağıtımını sınırlayan bir sorun yeniden ortaya çıktı. Bu konuda sadece İsrail'le değil Birleşmiş Milletler kuruluşlarıyla da birlikte çalışıyoruz.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dışişleri Bakanlığı ABD'li yetkililerin İsrailli muhataplarına Gazze'ye daha fazla yardım girmesine izin vermeleri için sürekli baskı yaptığını aylardır iddia ediyor. Ancak pazartesi günkü açıklama, ABD'nin konunun çözülmesi gereken bir mesele olarak İsrail hükümetine özellikle iletildiğini ilk kez doğrulaması olabilir.

Geçen hafta Biden yönetimi sorunu ele almak üzere kendi adımlarını attı ve İsrail'in sağcı yerleşimci hareketiyle bağları olduğu bildirilen "Tsav 9" diye bilinen grubun üyelerine yaptırım uygulama kararı aldı. Bu yaptırımlar özellikle grup üyelerinin yardım kamyonlarına yönelik saldırılara karışmasına yanıt olarak duyuruldu.

Beyaz Saray ayrıca bazı yardımların deniz yoluyla geçişine izin vermek üzere Gazze'de geçici bir iskele inşa edilmesi talimatını vermişti. Geçen hafta Savunma Bakanlığı, 9'la 10 Haziran arasında iki gün süreyle geçici olarak kapatılan iskele aracılığıyla Gazze'ye bin tondan fazla insani yardım ulaştırıldığını açıkladı.

Mayısta Dışişleri Bakanlığı, yerleşimcilerin Tarqumiya geçişinde bir konvoyu yağmaladıktan sonra bazı insani yardım paketlerini imha ettiklerini gösteren videoların ortaya çıkmasının ardından İsrail'i "daha fazlasını yapmaya" ve "bu gibi aktörleri sorumlu tutmaya" çağıran ilk doğrudan kamuoyu açıklamasını yayımlamıştı.
 


Sözcü Vedant Patel o tarihte yaptığı açıklamada İsrailli yetkililerin "Gazze'ye daha fazla insani yardım ulaştırmak gibi önemli olduğunu bildiğimiz bir konuda tutarsız eylemlerde bulunulduğunda bu gibi aktörleri sorumlu tutmak için daha fazlasını yapmaları gerektiğini" söylemişti.

İnsani yardım kısıtlanmamalı ve kısıtlanamaz, durdurulmamalı ve durdurulamaz ya da engellenmemeli ve engellenemez.

Aynı gün Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre de "[Gazze'ye] yardım seviyesinin yetersiz kaldığını" söylemişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU