Lübnan'dan atılan "90 füzenin" ardından İsrail'in kuzeyinde yangın çıktı

Ordudan yapılan açıklamada, “Lübnan'dan yaklaşık 90 füze fırlatıldı. Bazıları engellenirken, bazıları ülkenin kuzeyindeki çeşitli bölgelere düştü ve yangınlara neden oldu” denildi

İsrailli itfaiyeciler, Lübnan'dan gelen füze saldırısının ardından alevleri kontrol altına almaya çalışıyor / Fotoğraf: Reuters

İsrail ordusu, üst düzey bir Hizbullah komutanının öldürüldüğü saldırının ardından bugün (Çarşamba) Lübnan'dan İsrail'e yaklaşık 90 füze fırlatıldığını doğruladı.

Ordudan yapılan açıklamada, “Lübnan'dan yaklaşık 90 füze fırlatıldı. Bazıları engellenirken, bazıları ülkenin kuzeyindeki çeşitli bölgelere düştü ve yangınlara neden oldu” denildi.

Bu açıklama, üç güvenlik kaynağının İsrail'in dün (Salı) geç saatlerde Lübnan'ın güneyindeki Cuya köyüne düzenlediği baskında aralarında Hizbullah'ın üst düzey bir saha komutanının da bulunduğu en az dört kişinin öldüğünü doğrulamasının ardından geldi.

Kaynaklar öldürülen kişinin, İsrail ile Hizbullah arasında son sekiz aydır devam eden çatışmalardan en çok etkilenen kasabaları da içeren güney sınır şeridinin orta bölgesinde görev yapan Hizbullah komutanı olduğunu açıkladı.

Hizbullah, Ebu Talib olarak da bilinen Talib Sami Abdullah'ın bir İsrail hava saldırısında öldürüldüğünü doğruladı.

Gazze savaşının patlak vermesinin hemen ardından geçtiğimiz Ekim ayından bu yana İsrail'in Lübnan'a düzenlediği saldırılarda aralarında komutanlar ve kilit sorumluluklara sahip üyelerin de bulunduğu yaklaşık 300 Hizbullah militanı öldürüldü.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU