Habib Nurmagomedov, İslam Mahaçev için UFC'ye geri dönüyor

Habib, 2019'da Poirier'i yenmişti ve artık çocukluk arkadaşını Amerikalıya karşı çalıştıracak

(Reuters)

Habib Nurmagomedov bu hafta sonu ABD'nin New Jersey eyaletindeki UFC 302'de İslam Mahaçev'in köşesinde olacak ve çocukluk arkadaşını Dustin Poirier'e karşı çalıştıracak.

Mahaçev, ana etkinlikte hafifsıklet şampiyonluk kemerini korumaya çalışacak. Bu mücadele onun üçüncü başarılı kemer savunması denemesi olacak. Rus dövüşçü başarıya ulaşırsa bu unvanı üç kez koruyan çocukluk arkadaşı Habib'in rekorunu egale edecek. Habib 2020'de emekli olduğunda namağlup şampiyondu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Eldivenleri astıktan sonra Habib bir süre antrenörlük yaptı ve 2022'de Mahaçev'i hafifsıklet şampiyonluğuna taşıdı. 35 yaşındaki Habib daha sonra dövüşçü yetiştirmeyi bırakmaya karar verdi ancak bu cumartesi günü Mahaçev'in köşesine geri dönecek.

Mahaçev, "Bu benim için çok şey ifade ediyor" dedi.

Bu, dövüş planına yüzde 20 vuruş, yüzde 20 güreş eklemek gibi bir şey. Habib'in köşemde olması her zaman harika çünkü birçok dövüşte bana iyi tavsiyeler verdiğini düşünüyorum.

Gleison Tibau'la maçımı hatırlıyorum, Habib bana sol kroşeyi indirmeye çalışmamı söyledi; ben de yaptım ve onu bitirdim. [Dan] Hooker'la maçımda onu kol kilidiyle [kimura] bitirdiğimde bana çok iyi tavsiyeler verdi. Unvan maçında da bana çok iyi tavsiyeler verdi.

Habib'in köşede olması her zaman iyi. Bu sadece benim için değil. İyi haber şu ki Habib 'Köşede ben olacağım' dediğinde herkes mutlu oldu.

Bence 1 numara bu duyguyu özledi. Bence bir odada [oturup] dövüşü izlerken çok gergindi. O her zaman bizimle ilgileniyor, yardım etmek istiyor. Bu yüzden burada.

Poirier, Nurmagomedov'un iyi tanıdığı bir rakip. Amerikalı rakibini 2019'da pes ettirerek şampiyonluğunu korumuştu. Poirier o sırada geçici unvanın sahibiydi ve o maç onun tartışmasız altın kemer için ilk denemesiydi.
 

Mahaçev (ortada) şampiyon olduktan sonra Nurmagomedov'la (sağda) kutlama yapıyor (AFP)
Mahaçev (ortada) şampiyon olduktan sonra Nurmagomedov'la (sağda) kutlama yapıyor (AFP)


"Elmas" lakaplı Poirier, 2021'de Charles Oliveira karşısında da başarısız olmuştu. Boksör cumartesi gününün kemeri kazanmak için son şansı olabileceğini kabul etmişti. Hatta Poirier, sonuç ne olursa olsun emekli olabileceği imasında bulunmuştu.

Mahaçev, "Umarım bırakmaz" dedi.

Bence Poirier, bu spordaki en önemli isimlerden biri. Bu yüzden ona saygı duyuyorum. Ona saygı duyuyorum çünkü bu sporda birçok çılgın dövüşü var.

Dustin gibi önemli bir ismi yenmek beni mutlu eder. Kariyerim için bakarsan belki de muhtemelen listemdeki en önemli isim olur.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/sport

Independent Türkçe için çeviren: Gökçe Uçak

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU