Mısır: Refah Sınır Kapısı’nda açılan ateş sonucu öldürülen asker toprağa verildi

Olayla ilgili “Mısır ordusu yetkili makamlar aracılığıyla olayı soruşturuyor” açıklaması yapıldı

Dün Refah Sınır Kapısı’nda açılan ateş sonucu hayatını kaybeden Mısırlı askerin tabutunu taşıyan vatandaşlar / fotoğraf: EPA

El-Feyyum vilayetindeki Mısırlılar Refah Sınır Kapısı’nda meydana gelen çatışmada öldürülen bir askerin cenazesinin yasını tuttu.

Mısır Ordu Sözcüsü dün yaptığı açıklamada, ‘Refah Sınır Kapısı bölgesinde meydana gelen çatışmada bir güvenlik personelinin şehit olduğunu’ belirterek, “Mısır ordusu yetkili makamlar aracılığıyla olayı soruşturuyor” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haber ajansları, Mısırlı asker Abdullah Ramazan Hacı'nın cenaze töreninden fotoğraflar yayınladı. Askerin kimliği henüz resmi olarak açıklanmadı.

Fotoğraflarda cenaze namazının bir bölümü görülüyor ve askerin bazı yakınları ağlayarak yas tutuyor. Cenaze törenine Mısır'ın başkenti Kahire'nin yaklaşık 100 kilometre güneybatısında yer alan el-Feyyum vilayeti sakinleri katıldı.

Bu sabah gerçekleşen cenaze töreninden paylaşılan videolarda, tabutu taşıyanların ‘La ilahe illallah’ (Allah'tan başka ilah yoktur) sloganları attığı duyuldu.

Mısırlı sosyal medya kullanıcıları, asker Abdullah Ramazan'ın ölüm ilanını paylaşırken, Mısır'ın el-Feyyum vilayetinde yaşayan bazı kişiler de yerel gruplar aracılığıyla ‘görev şehidi’ olarak nitelendirdikleri askerin fotoğrafının yer aldığı bir ölüm ilanı yayınladı.

Bir güvenlik kaynağı dün Mısır'ın Kahire el-İhbariyye televizyonuna yaptığı açıklamada, Refah olayıyla ilgili ön soruşturmaların İsrail güçleri ile Filistinli savaşçılar arasında bir çatışma yaşandığını gösterdiğini belirtti. Kaynak, “Ön soruşturmalar birkaç yönden ateş açıldığını ve Mısır güvenlik unsurlarının koruyucu önlemler alarak ateşin kaynağına müdahale ettiğini gösteriyor” ifadesini kullandı.

Kaynak, Mısır'ın ‘sınırda görev yapan güvenlik personelinin güvenlik ve emniyetinin tehlikeye atılmaması konusunda uyarıda bulunduğunu’ ve İsrail'i Philadelphia Koridoru’ndaki askeri operasyonlarının yansımaları konusunda uyardığını belirterek, uluslararası topluma ‘Gazze sınırındaki gergin güvenlik durumu karşısında sorumluluklarını üstlenme’ çağrısında bulundu.

Kanal daha sonra resmi bir güvenlik kaynağının, İsrail'in Philadelphia Koridoru’na yönelik saldırısının ‘kontrol edilmesi zor ve tırmanması muhtemel saha ve psikolojik koşullar yarattığını’ söylediğini aktardı. Şarku’l Avsat’ın Kahire el-İhbariyye televizyonundan aktardığına göre kaynak, “Fitne, kışkırtma ve ajitasyon çağrısı yapanların planlarının farkındayız. Ulusal sorumluluklarımız her türlü düşüncenin üzerindedir” ifadelerini kullandı.

İsrail bu ayın başlarında Refah Sınır Kapısı’nın Filistin tarafının kontrolünü ele geçirirken, bölgedeki askeri saldırılarını yoğunlaştırdı ve Mısır'ın eleştirilerine hedef oldu.

Mısır ile İsrail 1979 yılında bir barış anlaşması imzaladı. İki ülke, Mısır'ın Sina Yarımadası ve Gazze Şeridi arasındaki sınırla ilgili güvenlik konularında yakın iş birliği içinde oldu. İsrail, Hamas'ın 2007'de bölgenin kontrolünü ele geçirmesinden bu yana Gazze Şeridi'ne abluka uygularken Mısır da sınırdaki önlemleri sıkılaştırdı.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU