Özel’den "Gezi" açıklaması: Arkadaşlarımızın tutukluluk halleri bir hak ihlalidir, anayasaya aykırıdır

"Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Can Atalay, Çiğdem Mater ve Osman Kavala her birisi cezaevinde her birimizin yerinde tutulmaktadır, esaretleri son bulmalıdır"

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Özel konuşmasında şunları söyledi:

Azerbaycan'ın bağımsızlığı

Dış politikamızı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’de ana muhalefet partisiyiz ama yurt dışında Türkiye’nin partisiyiz daha da önemlisi gelecekte Türkiye’yi yönetecek iktidar partisiyiz. 17 Nisan’da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde yaptığım konuşmamda, Azerbaycan ile Konsey arasındaki gerilimin ve Azerbaycan'ın uğradığı haksızlığı dile getirmiş ve bu konuda üzerimize düşeni yapmak  istemiştik.  Her iki taraf açısından da öğretici bir süreç. Azerbaycan’ın konseyden çıkmasıyla sonuçlanmıştır. Buradan bir kez daha dost ve kardeş Azerbaycan’ın Avrupa’da yeniden temsili için CHP olarak her iki tarafa bir kez daha sesleniyoruz.

İsrail'in Gazze'ye saldırıları

İsrail'in Gazze'ye yönelik 7 Ekim'den bu yana devam eden saldırıları, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 36 bin insanın ölümüne yol açtı. Refah bölgesindeki bir çadır kampının bombalanması sonucu 40 Gazzeli daha hayatını kaybetti. Uluslararası Adalet Divanı'nın 'saldırıları durdurma' kararına rağmen devam eden bu saldırıları şiddetle kınıyorum. Dünya ülkelerini İsrail'in bu katliamını kınamaya davet ediyorum. Daha önce 24 başbakan ve cumhurbaşkanına gönderdiğim mektupta, yönettikleri ülkelerde Filistin'i tanımaları çağrısında bulunmuştum. Bugün, siyasi akrabalarımız tarafından yönetilen Norveç, İspanya ve İrlanda'nın Filistin'i tanıyacaklarını duyurmalarıyla büyük mutluluk duyuyorum.

Gezi protestoları

Bugün, Türkiye'nin tarihindeki en geniş katılımlı ve en barışçıl gösterilerinden biri olan Gezi Parkı eylemlerinin 11. yıl dönümü. Gezi Parkı'na yapılması planlanan topçu kışlasına karşı çıkan duyarlı vatandaşların bir araya gelmesiyle başlayan bu hareket, toplumsal duyarlılık ve çevrenin korunması adına yaşam biçimlerine yapılan müdahalelere itiraz etmek amacıyla gerçekleşti. Gezi'yi, özgürlük ve dayanışma ruhuyla selamlıyorum.

Tayfun Kahraman, Can Atalay, Çiğdem Mater ve Osman Kavala'nın hala tutuklu olduğunu belirtmek istiyorum. Sayın Bahçeli ile gerçekleştirdiğim görüşmede de ifade ettiğim gibi, arkadaşlarımızın tutukluluk halleri bir hak ihlali teşkil etmektedir ve qnayasaya aykırıdır. Erdoğan ve Bahçeli ile yaptığım görüşmelerde bunun hızla çözülmesini ifade ettim. 

Sayın Bahçeli, "Gezi'ye hassasiyet, toplumun hassasiyetleri, Erdoğan'a bu hassasiyetleri gözetmeyen diktatörlük sevdalısı" dedi. Bugün ikisi birden Gezi'ye darbe girişimi diyerek olan olaylardan sonra her biri en az 3 kez beraat eden arkadaşlarımız içerde tutulmaktadır.

Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Can Atalay, Çiğdem Mater ve Osman Kavala her birisi cezaevinde her birimizin yerinde tutulmaktadır. Esaretleri son bulmalıdır.

İliç'teki maden faciası

Erzincan, İliç'te 13 Şubat'ta altın madeninde meydana gelen toprak kayması sonucu 9 vatandaşımız hayatını kaybetti; 4'ünün cesedine ulaşıldı, 5'i için arama çalışmaları devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un "Belgelerde imzam yok" şeklindeki ifadesine karşın, 6 Ekim 2021'deki ÇED olumlu raporunun Bakanın oluru ve Murat Kurum'un imzasıyla verildiği belirlendi. Heyelan riskine karşı yetersiz uyarı sistemleri ve acil eylem planının olmaması nedeniyle sahadaki personelin tahliye edilmemesi asli kusur olarak değerlendirildi.

Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemi eleştirisi

Hazine Bakanlığı, vergi kaçıranları tespit etmek için bir ihbar hattı kurduğunu duyurdu. Bakanlık, vatandaşlardan WhatsApp üzerinden bilgi paylaşmalarını istiyor. Bu durum, bazılarında tereddüt yaratabilir. Gerçekten vergi kaçıranları bulmak için halkın ihbarına mı ihtiyacımız var? Şimdi buradan danışman arkadaşlara sesleniyorum, WhatsApp yerine doğrudan buradan söylüyorum: Eğer gerçekten vergi kaçıranları bulmak istiyorsak, geçtiğimiz yıl servet sahiplerinin 660 milyar liralık vergisini kimin affettiğine bakmalıyız; çünkü vergi kaçıran asıl suçlu orada. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü konuşmasında dünya genelinde servet eşitsizliğinin arttığını ve fakirden zengine doğru büyük bir servet transferi yaşandığını belirtti. Bu durumu herkesin vicdanına bırakıyorum. Geçen sene 1.2 trilyon liralık Kur Korumalı Mevduatla, "Param var, dolar alacağım, ‘dolar alma faize koy, az gelirse ne olacak?’ Merak etmeyin, paranı buraya koy, kur garantisi benden, çıkarsa farkı ben ödeyeceğim." denildi. Bu para, nereden ödenecek? Garibanın cebinden. Sayın Erdoğan'ın da dediği gibi, bu uygulama ile fakirden alınıp zengine verildi. Dünya tarihinin en büyük fakirden zengine fon transferini gerçekleştiren KKM'nin arkasında kim varsa, kul hakkını yiyen de onlardır.

Sokak hayvanları tartışması

Sokak köpeklerinin hayatını hedef alan bir kanun çalışması yapılıyor. Türkiye'de sahipsiz sokak hayvanları sorunu vardır. Özellikle sabah evden çıkanlar için bu bir güvenlik sorunu haline gelmiştir. Bu hayvanları katletme niyetinde olanlara sesleniyoruz. 2020'de de bu sorun vardı. Tüm partiler oturduk ve hayvan haklarının korunması üzerine komisyon çalışması yapıldı.

Bu kitap çok net. Popülasyonun düşürülmesi için uyutma, öldürme yazmıyor ve bunun altında AK Parti'nin de MHP'nin de imzası var. 101. sayfasında hayvan hakları fonunun kurulması yazıyor. Bu fonla kapsamlı ve etkili bir kısırlaştırma yapılsın, bakım evleri açılsın deniyor. 2002'den beri parmağını kıpırdatmayanlar, belediyeler para harcamasın diyerek, toptan öldürelim diyorlar. Bakım evinde alacağız 30 günde sahiplenen olmazsa öldüreceğiz diyorlar. Bir eczacı olarak ötenazi ilacının maliyetini de biliyorum. Kısırlaştırmadan da pahalı bu rakam. Kimse kimseyi kandırmasın. Burada bir anlayış ve bilgisizlik yoksa inanılmaz bir vicdansızlık var.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU