George Lucas, Star Wars'a yönelik çeşitlilik eleştirilerine yanıt verdi: "İnsanların çoğu uzaylı!"

Lucas, "Fikir, insanları oldukları gibi kabul etmeniz gerektiği. İster büyük ve tüylü olsunlar, ister yeşil ya da her neyse" dedi

(AP)

George Lucas, ilk 6 Yıldız Savaşları (Star Wars) filminde çeşitliliğe yer verilmediği yönündeki yorumları reddetti ve filmi eleştirenler hakkında şunları söyledi:

'Hepsi beyaz erkekler' derlerdi. İnsanların çoğu uzaylı!

Fikir, insanları oldukları gibi kabul etmeniz gerektiği; ister büyük ve tüylü olsunlar, ister yeşil ya da her neyseler. Fikir, tüm insanların eşit olduğu.

Yıldız Savaşları'nın 80 yaşındaki yaratıcısı, 24 Mayıs Cuma günü Cannes Film Festivali'nde düzenlenen özel bir etkinlikte festivalin onursal Altın Palmiye ödülünü alırken konuştu.

Variety'nin haberine göre Lucas, Star Wars evreninde ayrımcılık yapıldığında bunun robotlara karşı olduğunu söyledi.

Tıklım tıklım salona yaptığı konuşmada, "Bu, insanların her zaman bir şeylere karşı ayrımcılık yaptığını ve er ya da geç bunun olacağını söylemenin bir yoluydu" dedi.

Demek istediğim, 'Bu robotlara güvenemeyiz' diyerek zaten yapay zekayla başlıyoruz.

Irk konusundaysa Lucas şunları ekledi: 

İlk filmde koyu tenli birkaç Tunuslu, ikincisinde Billy Williams ve onların da eleştirdiği [prequellerde (orijinal yapımdaki olayların öncesini anlatan dizi ya da film)] Sam Jackson vardı. Lando gibi bir kötü adam değildi. En iyi Jedi'lardan biriydi.

Cinsiyet eşitliği meselelerine gelince, Lucas kadınları sürekli kahraman rollerinde tasvir ettiğine dikkat çekti. "Sizce bu hikayelerdeki kahramanlar kimler? Prenses Leia'nın ne olduğunu düşünüyorsunuz?" diye sordu. 

O isyanın başı. Hiçbir şey bilmeyen bu genç çocuğu ve hiçbir şey yapamayan bu gürültücü, her şeyi ben bilirimci adamı alıp bu palyaçolarla birlikte isyanı kurtarmaya çalışan kişi o... Kraliçe Amidala için de aynı şey geçerli.

Lucas şöyle ekledi: 

Bir kadına pantolon giydirip kahraman olmasını bekleyemezsiniz. Elbise giyebilirler, ne isterlerse giyebilirler. Önemli olan beyinleri, düşünme, planlama ve mantıklı olma yetenekleri. İşte kahraman budur.

Bu yıl bir Yıldız Savaşları filmini yönetecek ilk kadın ve ilk beyaz olmayan kişi olmaya hazırlanan Sharmeen Obaid-Chinoy "artık zamanı geldi" demişti.

Peaky Blinders'ın yaratıcısı Steven Knight'ın yazdığı ve Star Wars: A New Beginning ya da Star Wars: New Jedi Order diye adlandırılacağı söylenen, Obaid-Chinoy'un Yıldız Savaşları filminin çekimlerine bu yıl başlanması planlanıyor.

CNN'e konuşan Obaid-Chinoy, "Proje beni çok heyecanlandırıyor çünkü çok özel bir şey yaratmak üzere olduğumuzu hissediyorum" demişti.

Artık 2024'teyiz ve çok çok uzak bir galakside bir hikayeyi şekillendirmek için bir kadının öne çıkmasının zamanı gelmişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU