Trump Medya hisseleri çakıldı: Eski ABD Başkanı'na zararı en az 766 milyon dolar

Şirket, zararların yakın zamanda gerçekleşen birleşmenin bir sonucu olduğunu belirtiyor ancak hisse fiyatı cuma gününden bu yana yüzde 13,2 düştü

(Reuters)

Donald Trump'ın medya şirketinin bu hafta 327,6 milyon dolarlık ilk çeyrek zararı bildirmesi, Trump Medya ve Teknoloji Grubu'nun (Trump Media and Technology Group/TMTG) hisselerinin son günlerde aniden düşmesine neden oldu.

Cuma günkü piyasa kapanışından bu yana, eski Başkan'ın Truth Social sitesinin ana şirketi TMTG'nin hisse fiyatı yüzde 13,2 düşüşle 44,19 dolara geriledi.

The Independent'ın analizine göre bu fiyat çakılması, TMTG'de 114 milyon hissesi olduğu bildirilen eski Başkan'a kişisel olarak 766 milyon dolardan fazlaya mal oldu.

Şirket pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Şirketin gelişiminin bu erken aşamasında TMTG, çeyreklik gelirden ziyade uzun vadeli ürün geliştirmeye odaklanmaya devam ediyor" diye belirtti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şirket yetkilileri ilk çeyrek sonuçlarının, bu martta yapılan birleşme anlaşmasının komplikasyonlarını yansıttığını ifade etti. Anlaşma, Trump'ın medya holdinginin birleşme yoluyla halka arz olmasını sağlayan özel amaçlı satın alma şirketi Digital World Acquisition Corporation'la yapılmıştı. 

Trump Medya ve Teknoloji Grubu CEO'su Devin Nunes kazanç sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Benzeri görülmemiş, yıllar süren bir sürecin ardından birleşmemizi tamamladık ve birleşmeyle ilgili masraflarının devasa bir kısmını ortadan kaldırdık. Bu durum, şirketi iyi sermayelendirilmiş bir hale getirirken, Büyük Teknoloji sansürüne karşı bir ifade özgürlüğü kalesi sağlama misyonumuza inanan çok sayıda perakende hissedar tarafından desteklenmemizi sağladı" dedi.

Gelirlerinin 1 milyon doların altında ve ABD'deki aktif mobil kullanıcı sayısının 100 bin kişinin biraz üzerinde olmasına rağmen şirketin değeri 7 milyar doların üzerinde; ayrıca X gibi rakiplerinin yüzlerce kat daha fazla kullanıcıya sahip olmasına rağmen büyük bir teknoloji şirketiyle kıyaslanabilir seviyede.

Donald Trump, şirketle olan yakın ilişkisi nedeniyle hem kazanç sağladı hem de zarar gördü.

Trump Medya ve Teknoloji Grubu'nun çoğunluk sahibi eski Başkan, şirketin hisse fiyatı performansı sayesinde yaklaşık 1,8 milyar dolar hisse senedi ikramiyesi kazanmıştı.

Bununla birlikte Trump Medya, nisanda Trump'ın sus payı davasının ilk gününde hisse fiyatında yaklaşık yüzde 20'lik bir düşüş yaşamıştı. 

Trump, şirketin halka arzından 6 ay sonraya yani eylüle kadar hiçbir hissesini nakde çeviremeyecek.


* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Gökçe Uçak

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU