İsrail ordusu Gazze'nin kuzeyindeki El Zeytun mahallesinden çekiliyor

Filistin medyası bugün erken saatlerde Zeytun mahallesinden çekildiğini bildirdi

 İsrail ordusu Gazze Şeridi'nde devriye geziyor / Fotoğraf: Reuters

İsrail Yayın Kurumu (IBC), ordunun Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Gazze Şehri'nin güneyinde yer alan Zeytun mahallesinden bir haftadır devam eden operasyonların ardından bugün çekildiğini doğruladı.

Bir yetkili, ordu kaynaklarına dayanarak operasyonların Gazze Şeridi'nde üç bölgede devam ettiğini söyledi: Kuzeyde Cibaliye, güneyde Refah'ın doğusu ve Gazze Şeridi'nin merkezinde Netzarim ekseni bölgesi.

Filistin medyası, İsrail güçlerinin silahlı gruplarla birkaç gün süren "şiddetli" çatışmaların ardından bugün erken saatlerde Zeytun mahallesinden çekildiğini bildirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İsrail ordusu, Hamas'ın Zeytun mahallesinde faaliyete geçtiğini ve sivil yönetimin kontrolünü yeniden ele geçirmeye çalıştığını söyleyerek mahalleye geri döndü. İsrail güçleri yaklaşık bir hafta önce ağır hava saldırıları eşliğinde mahalleyi işgal etmiş ve çok sayıda kişinin ölümüne yol açmıştı.

Öte yandan Filistin televizyonu, bu sabah, İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Gazze Şehri'nin güneyinde bulunan Al-Sabra mahallesinde, bir tıbbi kliniği bombalaması sonucu 10 kişinin öldüğünü bildirdi.

El Aksa TV kanalı, kliniğin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) bağlı olduğunu belirtti.

İsrail güçlerinin birkaç gündür geniş çaplı askeri operasyon yürüttüğü Cibaliye mülteci kampında bulunan gruplarla İsrail güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

İslami Cihad hareketinin askeri kanadı Kudüs Tugayları, bugün yaptığı açıklamada, Cibaliye kampı yakınlarında İsrail askerleriyle şiddetli çatışmalara girdiğini, çok sayıda askerin öldüğü veya yaralandığını duyurdu.

Hamas'ın askeri kanadı El Kassam Tugayları dün yaptığı açıklamada, Cibaliye kampının doğusunda 7 İsrail askerini öldürdüğünü açıkladı.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU