Asya ülkesinde futbolcular hedefte: Asit, demir çubuk ve çekiçle saldırdılar

Faysal Halim, bir hafta içinde saldırıya uğrayan üçüncü Malezya Süper Ligi futbolcusu oldu

Faisal Halim (AFP)

Malezyalı bir futbol yıldızı, Güneydoğu Asya ülkesinde önde gelen futbolculara yönelik bir diğer saldırıda üzerine asit dökülmesinin ardından alındığı yoğun bakımdan çıkarıldı ancak hastanede kalmaya devam edecek.

Faysal Halim başkent Kuala Lumpur'un dışındaki bir alışveriş merkezinde 5 Mayıs'ta saldırıya uğramıştı. Saldırılar oyuncuların güvenliğine ilişkin endişeleri tetikliyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Selangor Futbol Kulübü'nün 25 yaşındaki yıldız kanat oyuncusu Halim, boynu, omuzları, elleri ve göğsündeki ciddi yanık yaralarının tedavisi için birkaç deri grefti ameliyatı geçirdi. Selangor eyaleti futbol federasyonu başkan yardımcısı Şerhül Muhtar, Halim'in halihazırda yoğun bakımdan çıktığını ancak iyileşme sürecinin hastanede devam edeceğini söyledi.

Mokhtar futbolcunun "durumunun stabil" olduğunu ve sesinin her geçen gün "daha da güçlendiğini" söyledi.

Polis, Halim'e yönelik saldırının nedenini ve son dönemde futbolculara yönelik saldırıların birbiriyle bağlantılı olup olmadığını henüz tespit edemedi.

Halim'e yönelik saldırı, bir çift soyguncunun bir başka milli oyuncu Ahyar Raşid'e demir çubukla saldırmasından üç gün sonra gerçekleşti. Yaralanan Raşid'in parası çalınmıştı.

Benzer bir saldırıda Şefik Rahim, arabasının ön camını kıran çekiçli bir adamın saldırısına uğramıştı. Johor Darul Ta'zim futbol kulübünde orta saha pozisyonunda oynayan 36 yaşındaki Rahim olayı yara almadan atlatmıştı.

Saldırının ardından Rahim'in kulübü oyuncuları için güvenliği arttırmıştı.

Halim'in Selangor Futbol Kulübü, Malezya futbolunun sezon açılışı olan Charity Shield maçında Johor Darul Ta'zim'e karşı çıkacağı maçtan güvenlik endişeleri nedeniyle çekildi.

Malezya Futbol Federasyonu geçen hafta oyunculara koruma tutmalarını tavsiye etmişti.

New Straits Times'ın aktardığına göre federasyon başkanı Hamidin Mohd Amin, "Tüm oyuncular koruma tutacak maddi imkana sahip olmasa da özellikle istenmeyen dikkatleri üzerine çekebilecek yıldız oyuncular için bu mantıklı bir fikir" demişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/sport/football

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU