Erdoğan ve Özel arasında ilk temas TBMM'de gerçekleşti: Görüşme gelecek hafta

Cmhurbaşkanı Erdoğan ve Özgür Özel, 23 Nisan dolayısıyla nezaket görüşmesi gerçekleştirdi. Haftaya ikili arasında kapsamlı görüşme gerçekleşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'nin 104. açılış yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona katıldı.

Edinilen bilgilere TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve siyasi parti grup başkanlarını çaya davet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özel burada görüştü. İkili arasında görüşme için randevu günü konuşuldu. Görüşmenin gelecek hafta yapılacağı öğrenildi. Mermerli Salonda yapılan görüşmede Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş ve Meclis Başkanvekili Celal Adan da hazır bulundu.

Erdoğan: Haftaya görüşeceğiz

Yaklaşık 10 dakika süren görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Erdoğan, "Benimle görüşme talepleri oldu. İnşallah önümüzdeki hafta görüşeceğiz. Böyle ayak üstü olmaz." dedi.

Özel görüşmeyi anlattı

TBMM'de Erdoğan'la görüşmesine ilişkin basın mensuplarına bilgi veren Özgür Özel de şunları söyledi:

Sayın Cumhurbaşkanımıza yapacağım ziyaret öncesinde benim sormam gerekenler vardı. Onları sordum. O tabii Sayın Cumhurbaşkanı'yla aramızda. Partimizin önceki genel başkanlarıyla bu ziyaret öncesi kısa görüşmelerim olacak ve devamında da randevuyu talep edeceğiz. Çünkü bu daha önce de söyledim, bir nezaket görüşmesi değil. O görüşmeyi bayramda telefonda yaptık. Bu her iki tarafın da önem atfettiği bir çalışma ziyareti diyebiliriz, her ikimizin de gündemleri var. O gündemleri takip edeceğiz görüşmede. Randevuyu talep ettikten sonra, randevu netleşirken görüşmenin içeriğine, yürütülmesine yönelik olarak da devlet geleneklerine uygun, siyasi kültürümüze uygun bir şekilde belki kısa bir ön müzakere yapar arkadaşlar.

Özel: Birbirimizi dinleyeceğiz ve anlayacağız

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Meclis'te düzenlenen 23 Nisan Resepsiyonu'nda gazetecilerin öncesinde de sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme takvimine ilişkin açıklamalarda bulunan Özel şunları söyledi:

Bu şartlar altında seçmen bize birbiriyle konuşmayan, birbiriyle kavga ve polemik yapan iki siyasi lider olma görevi vermedi. Birbirimizi dinleyeceğiz, anlayacağız ve buna uygun olarak seçmenin bize verdiği görevleri yapacağız. Dengeli ve doğru bir iletişim olursa millet kazanır. Yok gerginliğe dönersek, tartışırsak millet kaybeder. Ama daha sonra millet kendine kaybettirene de kaybettirir.

Anayasa sorusuna nasıl yanıt verdi?

Özel yeni anayasa tartışmalarına dair de şu yorumu yaptı:

Ben sayın Erdoğan'ı dinlemeden bir şey diyemem. Büyük ihtimalle Sayın Erdoğan belli arkadaşlarını görevlendirecektir. Nasıl kapsam düşündüklerini... Bir kırmızı çizgiden önce bir başlangıç hattının olması lazım. Siz şimdi anayasayı değiştirecekseniz, uymayacağınız bir anayasayı değiştirecek misiniz? Son anayasa Sayın Erdoğan için yapıldı. Bu anayasaya uyuyor mu? Ben AİHM kararlarına uymadığını biliyorum. AYM kararlarını son Can Atalay örneğinde tanımıyor. 1 Mayıs'ta Taksim'in açılmasına ilişkin AYM kararına uymuyor. Pek çok AYM kararına uymuyor. Mevcut anayasaya uyan bir Erdoğan bizimle geleceğe dönük bir anayasa konuşabilir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU