X-Files'ın yaratıcısı: Gillian Anderson'ı dizide istemediler

Yazar Chris Carter, Anderson'ın görüntüsünün yapımcıların "seksilik anlayışına" uymadığını söyledi

(Fox Network)

Gizli Dosyalar'ın (X-Files) yaratıcısı, yapımı üstlenen stüdyonun yöneticilerinin başlangıçta dizinin başrolü için Gillian Anderson'ı istemediklerini söyledi.

Hit bilimkurgu dizisinin yaratıcısı Chris Carter, 55 yaşındaki Amerikalı aktris Anderson'ı 1990'ların başında rol için sunduğunda Fox yöneticilerinin kendisinin oyuncu seçimine karşı çıktıklarını anlattı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Carter, Inverse'e verdiği yeni röportajda, stüdyo yöneticilerinin Anderson için kendisine "Seksapel nerede?" diye sorduklarını anlattı.

Anderson'ın görünüşü yöneticiler ve Carter arasında tartışma konusu olmuş gibi görünüyormuş.

Anderson, "Gillian güzel olsa da onların seksilik anlayışı bu değildi" diye açıkladı.

Öncelikle bunun nedeni diziyle yapmaya çalıştığım şeyi anlamamalarıydı. Ayrıca Gillian tanınmayan biriydi, yani bu da asla yardımcı olmadı.

Anderson, nihayetinde 1993-2001'de 9 sezon boyunca yayımlanan hit dizide Özel FBI Ajanı Dana Scully rolünü üstlenmişti. Dizi 2016'da yeniden çekilmeye başlanarak iki sezon daha devam etmişti.

Dizinin başarısı Anderson'ın oyunculuk kariyerini ateşledi ve Netflix'in The Crown ve Sex Education yapımlarıyla BBC'nin drama dizisi The Fall'da rol kapmasını sağladı. 
 

David Duchovny ve Gillian Anderson, Gizli Dosyalar'da (FOX)
David Duchovny ve Gillian Anderson, Gizli Dosyalar'da (FOX)


Anderson daha önce yapım şirketinin, oyuncu kadrosuna onun katılmasına karşı çıkması hakkında içini dökmüştü.

Ünlü aktris, NPR podcast'i Fresh Air'de "New York'taki tiyatro camiasından tüm bu diğer aktrisler, Gizli Dosyalar için benim yeterince iyi olmadığım düşünüldüğünden buraya uçakla getiriliyordu" demişti.

Bu yüzden kendimi bir anda Jill Hennessy ve Cynthia Nixon'la seçmelere katılırken buldum.

Her neyse, nihayetinde işi ben kaptım.

2016'da yeniden çekilmeye başlanan dizinin Fox'ta yayımlanmasından 7 yıl sonra yapımın yeniden başlatılacağını duyurmasının ardından Carter bu yorumları yaptı.

Ancak Carter yeniden başlatmada yer almayacak ve koltuğunu Black Panther'in yönetmeni Ryan Coogler'a devredecek.

Coogler'ın önceki filmleri arasında Son Durak (Fruitvale Station), Creed: Efsane'nin Doğuşu (Creed) ve son olarak da devam filmi Black Panther: Yaşasın Wakanda (Black Panther: Wakanda Forever) yer alıyor. 

20th Television'dan henüz resmi bir açıklama gelmedi. The Independent yorum için yapım şirketinin temsilcileriyle temasa geçti ancak henüz bir yanıt alamadı.

Coogler'ın yeniden başlatmasında Anderson ve rol arkadaşı David Duchovny'nin yer alıp almayacağı henüz belli değil.

Carter, yeniden başlatma fikri Fox'a ilk sunulduğunda Coogler'la "gerçekten güzel bir sohbet" gerçekleştirdiğini söylemişti.

"Ona sadece fikirlerini sordum, o da bana anlattı ve ben de 'Bunlar kulağa iyi fikirler gibi geliyor' dedim" diye anlatmıştı.

Carter yeniden başlatmaya tam destek verse de bunun Coogler için kolay bir iş olmayacağını belirtmişti.

Carter, "Ne olursa olsun, Coogler'ın işi zor" demişti.

Oyuncu seçimi zor iş. Kurgu zor iş. Benim uğraştığım tüm sorunları o da yaşayacak.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: Gökçe Uçak

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU