DİSK-AR araştırması: Hissedilen enflasyon açıklanan enflasyonun iki katı

DİSK-AR’ın TÜİK ham verileri üzerinden yaptığı çalışmada, 2023’teki ortalama hissedilen enflasyonun, ortalama açıklanan enflasyonun 53 puan üzerinde hesaplandı

Fotoğraf: AA

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), hissedilen (algılanan) enflasyona ilişkin çalışmasını kamuoyu ile paylaştı. DİSK-AR’dan yapılan açıklamada çalışma ile ilgili, “Ocak 2024 ayı sonunda kamuoyuna yansıyan tartışmaların ardından yaptığımız başvurular ve çalışmalar sonucunda hissedilen (algılanan) enflasyona ilişkin TÜİK ham verilerine ulaştık. TÜİK verileri üzerinde yaptığımız çalışmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaşıyoruz. Araştırmamız kapsamında 2021, 2022 ve 2023 yıllarına ilişkin aylık hissedilen enflasyon verileri yer almaktadır” bilgisi paylaşıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“2023 yılında hissedilen enflasyon, açıklanan enflasyonun yaklaşık iki katı oldu. Ortalama hissedilen enflasyon 2023’teki ortalama açıklanan enflasyonun 53 puan üzerinde hesaplandı. 2022 yılında hissedilen enflasyon ortalama 98,44 iken ortalama açıklananenflasyon yıllık ortalama yüzde 71,98 olarak gerçekleşti. Böylece resmi enflasyon ile hissedilen enflasyon arasındaki fark 36,8 puan oldu. 2021 yılında ise ortalama hissedilen enflasyon yüzde 56,39, ortalama açıklanan (resmi) enflasyon yüzde 19,42 ve aradaki fark 34,91 puan oldu” ifadelerinin kullanıldığı DİSK-AR açıklamasında “2021, 2022 ve 2023 yılları kapsamında hissedilen enflasyon ile açıklanan enflasyon arasındaki puan farkının en yüksek olduğu yıl 2023 oldu” denildi.

“Açıklanan ve hissedilen enflasyon arasındaki büyük farkın enflasyon ölçümündeki ciddi sorunları işaret ettiği” savunulan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Enflasyonun çok daha düşük olduğu ülkelerin istatistik kurumları hissedilen ve beklenen enflasyona ilişkin verileri kamuoyu ile paylaşırken enflasyonun en yüksek seyrettiği ülkelerden biri olan Türkiye’de TÜİK bu verilere sahip olduğu halde kamuoyuna açıklamıyor. 2023 sonu itibarıyla AB ülkelerinde algılanan enflasyon yüzde 9,5, açıklanan enflasyon yüzde 2,4’tür. Aradaki fark 7,1 puandır. TÜİK’e göre ise Türkiye’de 2023 Aralık’ta hissedilen enflasyon yüzde 100,5 iken açıklanan enflasyon yüzde 64,8’dir.

Hissedilen enflasyon ile resmi enflasyon farkı TÜİK’in TÜFE verileri ile ilgili güvenilirlik tartışmalarını daha da artıracaktır. TÜİK enflasyon ölçümü konusundaki verileri şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşmalıdır.

Araştırmanın tamamına ulaşmak için tıklayınız

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU