Bitcoin ETF'leri madencilerin üretiminin 10 katını piyasadan çekiyor

Yükseliş devam edecek mi yoksa ufukta düzeltme mi var?

Bitcoin son olarak iki yıl önce 50 bin dolar seviyesini geçmişti (Reuters)

Bitcoin fiyatı dün 50 bin doları aşarken, spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF'ler) madencilerin üretebildiğinden 10 kat fazla Bitcoin topladı.

12 Şubat itibarıyla, Bitcoin ETF'lerine toplam 493,4 milyon dolarlık giriş yapıldı.

BlackRock IBIT, 374,7 milyon dolarla bu girişten en çok pay alan fon olurken, onu 151,9 milyon dolarlık girişle Fidelity FBTC ve 40 milyon dolar girişle Ark 21Shares ARKB fonu takip etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Aynı gün Grayscale GBTC'den 95 milyon dolarlık, Invesco BTCO'dan 20,8 milyon dolar çıkış yaşandı.

ETF'lerde bunlar yaşanırken, 12 Şubat'ta madencilerin ürettiği toplam Bitcoin'in değeri 51 milyon dolarda kaldı.  Bu rakam spot ETF'ler tarafından toplanan BTC miktarının yalnızca yüzde 10'una denk geliyor.

Önde gelen Bitcoin yatırımcılarından Anthony Pompliano, dün CNBC'nin Squawk Box programına verdiği röportajda, "Wall Street, Bitcoin'i seviyor. Bitcoin için günlük olarak üretilenden 12,5 kat daha fazla talep var" ifadelerini kullandı.

Toplam Bitcoin arzının yüzde 80'inin son 6 aydır hareketsiz olduğuna dikkat çeken Pompliano, piyasada yalnızca 200 milyar dolarlık Bitcoin'in alınıp satılabilir durumda olduğunu söyledi.

Pompliano, "Bu ETF'ler 30 gün içinde tüm alınıp satılabilir Bitcoin arzının yüzde 5'ini emiyor" diye konuştu.

Son bir haftadır pozitif günlük kapanışlar gören Bitcoin, dün %4 bandında değer artışıyla 50.300 dolara kadar yükselirken  ABD TÜFE verisi öncesi, bugün TSİ 17.30 itibarıyla 48.400 dolar seviyesine kadar geriledi.

Bazı uzmanlar ETF'lere yönelik talep nedeniyle Bitcoin'in yıl sonuna kadar yükseliş trendinde olacağını savunurken, bazılarıysa hızlı yükseliş nedeniyle yeni bir düzeltme ihtimali konusunda yatırımcıları uyarıyor.

 

Independent Türkçe, Coin Telegraph, Investing

DAHA FAZLA HABER OKU