Bitcoin madenciliği yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırabilir

Devasa kârlar, yeni güneş ve rüzgar enerjisi projelerine yatırımı teşvik edebilir

Bitcoin madenciliği devasa miktarlarda elektrik kullanır ve bu da aşırı üretim dönemlerinde güneş ve rüzgar enerjisi projelerinden elde edilebilir (Pexels)

Yeni bir araştırmaya göre, güneş ve rüzgar enerjisi tesisleri, elektrik üretiminin fazla olduğu dönemlerde Bitcoin madenciliği yaparak yüz milyonlarca dolar kazandırabilir.

Araştırmayı yürüten ABD'deki Cornell Üniversitesi'nden bilim insanları, madencilik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinin kripto para biriminin çevresel etkisini azaltabileceğini ve aynı zamanda gelecekteki yenilenebilir enerji projelerine yeniden yatırılabilecek gelir sağlayabileceğini söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Cornell Üniversitesi'nden Enerji Sistemleri Profesörü Fengqi You, "Yenilenebilir enerji kaynakları önemli ölçüde değişkenlik gösterebildiğinden, bir madencilik sisteminin kârlılığı, enerjinin sürekli bir şekilde kullanılabilir olduğu dönemlere bağlıdır" dedi.

Bu nedenle, verimliliği en üst düzeye çıkarmak için maden çiftliğini stratejik olarak konumlandırmak önemli.

Araştırmaya göre, Teksas 47 milyon dolarlık toplam kâr elde edebileceği 32 planlı yenilenebilir projeyle, kârlı kripto madenciliği faaliyetleri gerçekleştirmek için en büyük potansiyele sahip eyalet.


Madencilik teçhizatı (rig) kurmak büyük bir başlangıç maliyeti oluştursa da Kaliforniya, Kolorado, Illinois, Iowa, Nevada ve Virginia eyaletleri potansiyellerini gösteriyor.

Cornell Üniversitesi'nden doktora öğrencisi Apoorv Lal, bu tür projeleri teşvik etmenin bir yolunun, temiz enerjiyle Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin madenciliğinin yapılmasını ekonomik açıdan ödüllendiren yeni politikaların getirilmesi olabileceğini öne sürdü.

Lal, "Bu ödüller, madencilerin temiz enerji kaynaklarını benimsemeleri için bir teşvik görevi görebilir ve bu da iklim değişikliğinin yavaşlatılması, yenilenebilir enerji kapasitesinin geliştirilmesiyle birlikte rüzgar ve güneş enerjisi çiftliklerinin henüz ticarileşmemiş faaliyetleri sırasında ek kârlar getirmesi gibi ortak olumlu etkilere yol açabilir" dedi.

Ayrıca kripto para madenciliği faaliyetlerini kârlarının bir kısmını altyapı gelişimine aktarmaya teşvik eden politikalar öneriyoruz. Bu, yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması için kendi kendini idame ettiren bir döngü yaratılmasına yardımcı olacak.

Bitcoin, ağını desteklemek ve kripto para biriminin yeni birimlerini üretmek için gereken büyük miktarda elektrik nedeniyle çevrecilerin eleştirilerine maruz kalırken Cambridge Üniversitesi'nin son analizi, Polonya'yla yaklaşık aynı miktarda elektrik kullandığını tahmin etmekte.

Yenilenebilir enerji maliyetlerinin düşmesi, Bitcoin madencilerinin faaliyetlerine güç sağlamak için giderek daha fazla güneş, rüzgar ve hidroelektrik kaynaklarına yönelmesi anlamına geliyor.

DigitalMint COO'su Don Wyper geçen yıl The Independent'a, "Mevcut haliyle Bitcoin protokolünü destekleyen altyapı sürdürülemez ancak protokolün güzelliği, teşvik edici yapısının madencileri yakın zamanda en ucuz elektrik biçimi olacak yenilenebilir enerjiyi benimsemeye zorlayacak olması" demişti.

"Madencilikten azaltmaya: Bitcoin yenilenebilir enerji gelişimini ve iklim eylemini nasıl destekleyebilir" (From mining to mitigation: how bitcoin can support renewable energy development and climate action) başlıklı son çalışma ACS Sustainable Chemistry & Engineering adlı bilimsel dergide yayımlandı.


* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/tech

Independent Türkçe için çeviren: Gökçe Uçak

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU