Dünyanın en yaşlı köpeği 31 yaşında öldü: Bobi'nin uzun yaşamının sırrı neydi?

Bobi'nin ailesi köpeğin son derece uzun yaşamının sırrını paylaştı

(AFP)

31 yaşına kadar hayatta kalan dünyanın en yaşlı köpeğinin ailesi onun uzun ömrünü, insan gıdasından oluşan alışılmadık diyetine borçlu.

Portekiz mastifi cinsi Bobi'nin yediği tek şey, insanlardan oluşan ailesinin suda bekletilerek baharatlardan arındırılan yemekleriydi.

Bobi'nin ailesi Costa'lar, onun 31 yıllık ömrünü sakin ve huzurlu ortamına ve asla tasma ya da zincir takmadıkları için özgürce dolaşabilmesine bağlıyor.

Ailesi, bu sosyal canlının zamanının çoğunu arka bahçedeki kedi arkadaşlarıyla geçirdiğini söylüyor.

Bugüne kadar yaşayan en yaşlı köpek olan Bobi, tüm hayatını geçirdiği Conqueiros köyündeki evinde 21 Ekim'de hayatını kaybetmişti.
 

Bobi
(AFP)


Bobi'yle birkaç kez görüşen veteriner Dr. Karen Becker ölüm haberini duyururken "Dün gece bu tatlı çocuk kanatlanıp uçtu" diye  yazmıştı.

Tarihteki her köpekten daha uzun yaşamasına rağmen dünyada geçirdiği 11 bin 478 gün onu sevenlere hiçbir zaman yetmeyecek.

Uğurlar olsun Bobi... dünyaya öğretmen gereken her şeyi öğrettin.

Bobi, 2 Şubat 2023'te dünyanın yaşayan ve gelmiş geçmiş en yaşlı köpeği ilan edilmişti.

Kayıtlı olduğu Leira Belediyesi Veteriner Sağlık Hizmetleri, Bobi'nin doğum tarihini 11 Mayıs 1992 diye teyit etmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bobi dünyanın en yaşlı köpeği olmasına rağmen Leonel'in babasının onu ve beraberindeki 4 yavruyu sahiplenmek istememesiyle hayata güvencesiz bir başlangıç yapmış.

Leonel'in ebeveynleri, annelerinin yokluğunda yavruları uyutmaya götürmüş ancak doğduğu ek binadaki bir odun yığınının içine saklanan küçük Bobi'yi gözden kaçırmış.

Ebeveynleri öğrenene kadar çocukların sır olarak sakladığı Bobi, ailenin parçası olmuş.

Aralarında Bobi'nin 18 yaşına kadar yaşayan annesi Gira'nın da bulunduğu çok sayıda yaşlı köpeği olan 38 yaşındaki Leonel'in bir diğer köpeği Chicote, 22 yaşında ölmuş.

Bobi, Costa'larla uzun bir hayatın tadını çıkardı ve 31. doğum günü partisine 100'den fazla misafir katıldı.

Leonel, Bobi bu rekora layık görüldükten sonra yaptığı açıklamada "Bu gibi durumları hayatlarının normal sonucu olarak görüyoruz ama Bobi türünün tek örneği" demişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world/europe

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU