Japonya'dan sıradışı uygulama: Vergini hediyesini beğendiğin belediyeye öde

Hediyeler arasında kaynak dersi de var, bir günlüğüne belediye başkanı olma fırsatı da

Wagayan adını kullanan Japon blogger, vergi programı sayesinde aldığı hediyelerin fotoğrafını WSJ'yle paylaştı (Wagayan)

Japonya'da mükellefler, vergilerini yaşamadıkları yerlere verip karşılığında oradaki belediyelerden hediyeler alıyor.

Şizuoka prefektörlüğündeki Numazu şehrinde bu uygulamaya katılanlara, kaynak yapma dersi, özel üretim bira, portatif kamp ocağı ve tuvalet kağıdı gibi çeşitli hediyeler veriliyor. 

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal'a (WSJ) konuşan, Numazu'nun vergi biriminin başındaki Kazuya Misawa, "Yurttaşlar bağış yapacakları yeri verilen hediyelere göre seçiyor. Bu nedenle, kendimizi diğer şehir ve kasabalardan nasıl farklılaştıracağımızı düşündük. Kendimize 'Nasıl kazanacağız?' diye sorduk" ifadelerini kullandı.

Yetkili, yaklaşık 10 bin Japon Yeni (yaklaşık 1900 TL) vergi ödemesi karşılığında şimdiye dek 10 kişiye kaynak dersi verildiğini söyledi. Misawa, en çok tercih edilen hediyeninse şehirdeki bir fabrikada üretilen 96 ruloluk tuvalet kağıdı olduğunu belirtti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kanagawa prefektörlüğünün merkezi Yokohama'da oturan Yoko Koizumi ise genellikle verdikleri balık, et ve sebze hediyeleri nedeniyle Hokkaido belediyesine vergi ödemeyi tercih ettiğini söyledi.

Hokkaido Adası'nda yer alan Takikawa şehri, 1 milyon Japon Yeni (yaklaşık 188 bin TL) vergi ödeyene bir günlüğüne belediye başkanı olma fırsatı da tanıyor. 

Takikawa Belediye Başkanı Kokiçi Maeda, uygulamanın azalan vergi gelirlerine karşı ayakta kalabilmelerini sağladığını belirtti.

Ülkede nüfusun azalması ve yurttaşların büyük şehirlere taşınması sonucunda kırsal bölgelerdeki vergilerin azalmasına karşı 15 yıl önce oluşturulan program, son dönemde vergi gelirlerini artırmak isteyen belediyeler arasında kıran kırana bir mücadeleye dönüştü. 

WSJ'nin aktardığına göre geçen yıl programa yaklaşık 9 milyon vergi mükellefi katıldı. Program kuralları kapsamında, yurttaşlar yaşadıkları yerlerde gelirlerine göre düzenlenen vergilerin yaklaşık yüzde 20'sini başka belediyelere verebiliyor. Belediye yönetimleri de bunların yüzde 30'unu vergi mükelleflerine verilecek hediyelerin masraflarını karşılamak için kullanıyor. 

Mart 2023'te sonlanan mali döneminde, program kapsamında yaklaşık 1 trilyon Japon Yeni (yaklaşık 187 milyar TL) vergi ödemesi yapıldı.

Eski Japonya Başbakanı Yoşihide Şuga, başlattığı programın hiç bu kadar büyüyeceğini düşünmediğini belirtti. Şuga, kendisinin de programa katıldığını ve Akita prefektörlüğündeki memleketi Yuzawa'ya destek olmak amacıyla her yıl hediye almadan vergi ödediğini söyledi.


Independent Türkçe, Wall Street Journal

DAHA FAZLA HABER OKU