Mısır, yurt dışında ikamet edenler için bedelli askerlik ücretini 5 bin dolar olarak belirledi

Otomobil ithali, arsa satımı ve dolar sertifikası girişimlerinin ardından şimdi de dövizle askerlik uygulaması başlatıldı

Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın yeni binası/ Fotoğraf: Mısır Dışişleri Bakanlığı Facebook sayfası

Mısır hükümeti, zorunlu askerlik görevini yerine getirmeden yurt dışına göç eden vatandaşlarının askerlik durumlarına ilişkin karara vardı. Bedelli askerlik hizmetinden yararlanacak yurt dışındaki vatandaşların beş bin dolar ödemesine karar verildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı'nın dün duyurduğu ‘dövizle askerlik’ girişimi ülkenin dolar bulmakta güçlük çektiği bir dönemde, son zamanlarda hükümet tarafından dolar fonlarındaki sıkıntıyı gidermek için kabul edilen bir dizi girişim kapsamında geldi. Söz konusu girişimlerin arasında dolar satış sistemini kullanan şirketler yararına arsa tahsisi, fonların kaynağı sorulmadan rekor getirileri olan dolar tasarruf sertifikaları, yurt dışında ikamet eden Mısırlıların dolar cinsinden nakit depozito karşılığında vergi ve harçlardan muaf olarak araba ithal etmesine izin verilmesi de yer alıyor.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiriye göre ‘yurt dışında ikamet eden Mısırlıların pasaportlarının yenilenmesine, zorunlu askerlik süreci çözülünceye kadar izin verilmeyecek.’

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 14 Ağustos'tan itibaren 30 gün süreyle Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde kayıtların açılacağı belirtildi. 19 yaşından başlayarak 30 yaşına kadar askerlik çağına gelmiş, yurt dışında ikamet eden Mısırlılar ile 30 yaşını doldurmuş olanların askerlik durumlarına göre askere alınmalarına ilişkin tüm başvurular alınacak. Dışişleri Bakanlığı, zorunlu askerlik durumunu bir an önce çözmek için yurt dışında ikamet eden tüm vatandaşları belirtilen süre içinde hızlı bir şekilde kayıt yaptırmaya çağırdı.

Mısır Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Sehar el-Bazzar, ‘gerekli ve acil’ bir adım olarak değerlendirdiği girişimin ‘Mısır dışında askerlik sorunuyla karşılaşan büyük bir kesime hizmet edeceğini’ vurguladı.

El-Bazzar, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte şunları söyledi:

Yurtdışında yaşayan Mısırlılar tarafından, zorunlu askerlik yaş aralığını geçtikten sonra ülkeye giremedikleri yönünde birçok şikâyet var. Bazıları zorunlu askerlik durumlarından veya Mısır dışında çalışmakla bağlantılı oldukları için ülkeden bir daha çıkış yapamayacaklarından korkuyor. Bu nedenle birçoğu ailelerini ziyaret edemediler.

Yurt dışındaki Mısırlıların sayısı yaklaşık 14 milyon. Mısır İşgücü ve Göç Bakanlığı'nın verilerine göre en büyük Mısır topluluğu 2,5 milyon ile Suudi Arabistan’da bulunuyor.

Mısırlı iktisatçı Halid eş-Şafii, söz konusu hükümet hamlelerini ‘dünya çapında mevcut koşulların dayattığı zorlukların ve büyük enflasyon dalgasının üstesinden gelmek için yeni bir girişim’ olarak değerlendirdi. Eş-Şafii, Şarku’l Avsat'a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Mısır sözkonusu girişimlerle ülke ekonomisinin içinden geçtiği krizi aşmak istiyor. Mısır hükümeti, çeşitli biçimlerde yurt dışından döviz alarak sorunu gidermek ve mümkün olduğu kadar çok nakit toplamaya yöneliyor.

 

Şarku’l Avsat

DAHA FAZLA HABER OKU