Iraklı Şii liderden tartışma yaratan sözler: "Hz. Ali'yi Mossad öldürdü"

Kays el-Hazali'nin sözleri sosyal medyada alay ve tepkiyle karşılandı

Kays el-Hazali'nin liderlik ettiği Şii milis grup Ashab-ül Ehlül Hak'ın 10 bine yakın savaşçısı olduğu düşünülüyor (AFP)

Irak'taki İran destekli Şii milis grubu Ashab-ül Ehlül Hak'ın lideri Kays el-Hazali, Hz. Ali'nin Mossad tarafından öldürüldüğünü öne sürdü.

Hazali'nin 1300 yıl önce gerçekleşen suikasttan İsrail istihbarat servisini sorumlu tuttuğu görüntüler sosyal medyada çok kez paylaşıldı.

Hazali, Ali'nin oğulları Hasan ve Hüseyin'in de Yahudiler tarafından öldürüldüğünü öne sürdü.

Hazali tartışmalı videosunda, "Yahudiler! Yahudiler! Yahudiler! Ali'nin oğlu Hasan'ı öldürdüler ve bunu bir kadın kullanarak yaptılar. Emeviler, Yahudilerin işbirlikçisiydi. Sonra da İmam Hüseyin'i öldürdüler. Planlayanlar aynıydı ama farklı kişileri kullandılar" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hazeli, "Yahudi istihbarat ajansının çalışma yöntemi neydi? Onlar hakkında ne biliyoruz? Kaynaklarını nasıl elde ediyorlar? Para ya da kadın kullanarak. Bu vakada, bir kadın kullandılar. Şüphe yok ki, o kadın Mossad için çalışıyordu ve İmam Ali'nin katilini o tuttu" dedi.

Birçok kullanıcı Hazali'nin ne söylediği konusunda bir fikri olmadığı yorumu yaptı. 

Bir kullanıcı görüntüleri görmese Şii liderin bu sözleri söylediğine inanamayacağını belirtirken, bir başka kullanıcıysa "Irak'ta herhangi birinin böyle bir insanı dinlemesi nasıl mümkün olabilir?" yorumunda bulundu.

Ancak Hz. Ali'nin ölümüyle ilgili sözleri Hazali'nin ilk tartışmalı açıklaması değil.

Şii lider geçen ay yaptığı açıklamada da eski Irak lideri Saddam Hüseyin'in aslen Hindistanlı olduğunu ve bunun DNA testleriyle kanıtlandığını söylemişti.

İslam peygamberi Hz. Muhammed'in damadı olan Hz. Ali, 661 yılında bugünkü Irak'ın Küfe kentinde bir camide İbni Mülcem isimli bir kişi tarafından başına aldığı kılıç darbesiyle hayatını kaybetmişti.

Suikastı takip eden yıllarda Ali'nin oğulları Hasan ve Hüseyin'in de öldürülmesi İslam inanışında bölünmeye yol açmış Şii ve Sünni inanışları ortaya çıkmıştı. 


Independent Türkçe, i24, Al Arabiya

DAHA FAZLA HABER OKU