Osman Kavala: İktidar değişirse Gezi davasının yeniden görülmesi kaçınılmaz

Osman Kavala Kavala, seçim sonrası için "Hukuksuz uygulamalar talep edilmeyeceğinden, bunları yapanlar siyaset tarafından korunmayacağından, yargıdaki iklimin kısa sürede değişeceğini tahmin ediyorum" ifadesini kullandı

Fotoğraf: AA

Gezi davası kapsamında 2 bin günü aşkın süredir tutuklu bulunan Osman Kavala  siyasi af söylentileri ile ilgilenmediğini, Gezi davasının seçimden sonra yeniden görülebileceğini söyledi.

Artı Gerçek'ten Ayşegül Başar'ın sorularını yanıtlayan Kavala, hem kendisinin hem de Selahattin Demirtaş gibi isimlerin yargılanma süreci için 'gösteri davası' nitelemesi yaptı. AİHM kararında da belirtildiği gibi tutuklanma gerekçesini siyasi saiklere dayandırdı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Yargının içine düştüğü durumdan endişe duyuyorum"

Hakkındaki beraat kararlarını hatırlatan Kavala, tutukluluğunun hukuksuz biçimde sürdürülmesine tepkili. Sadece kendi yaşadıkları için değil, benzer şekilde tutuklu bulunan diğer isimlerin yargılanma süreci için de "normal karşılayabilmem mümkün değil" yorumunu yaptı. Ayrıca, "Yargının içine düştüğü durumdan endişe duyuyorum, buna yeterli tepki gösterilmemiş olmasına da üzülüyorum" sözleriyle kaygısını dile getirdi.

Kavala, seçim öncesi 'siyasi af' yorumlarına da "İlgilenmiyorum" yanıtını verdi. "Seçimden sonra iktidar değişirse, yargıdaki iklimin de kısa sürede değişeceğini" söyleyen Kavala, seçim sonrası için "Hukuksuz uygulamalar talep edilmeyeceğinden, bunları yapanlar siyaset tarafından korunmayacağından, yargıdaki iklimin kısa sürede değişeceğini tahmin ediyorum. Gezi davası kararları düzgün işleyen bir hukuk sisteminde kabul edilebilecek, sindirilebilecek türden uygulamalar değil. Bozulmaları, bu davanın yeniden görülmesi kaçınılmaz" dedi.

Söyleşinin tamamını BURADAN okuyabilirsiniz

 

Artı Gerçek
 

DAHA FAZLA HABER OKU