Elon Musk, Süper Mario Kardeşler Filmi'ne düşük puan veren eleştirmenleri hedef aldı

Çocuk filmi, eleştirmenler tarafından yerin dibine batırıldı

Elon Musk, Süper Mario Kardeşler Filmi'ne (The Super Mario Bros. Movie) yönelik eleştirilerinden ötürü "kopuk" film eleştirmenlerine saldırdı.

Nintendo'nun çok satan video oyunu serisinden uyarlanan animasyon türündeki çocuk filmi, bu hafta ABD'deki sinemalarda gösterime girdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Genellikle olumsuz eleştiriler gelirken, The Independent yazarı Clarisse Loughrey filme sadece iki yıldız verdi.

Süper Mario Kardeşler Filmi, eleştirileri derleyen internet sitesi Rotten Tomatoes'ta (Çürük Domatesler) eleştirmenlerden sadece yüzde 54'lük olumlu puan alarak "Rotten" (çürük) olarak işaretlendi.

Fakat profesyonel olmayan eleştirmenler tarafından oylanan izleyici puanıysa yüzde 96'lık olumlu oyla "Fresh" (taze).

Twitter'da sitenin fikir ayrılığı yaratan CEO'su, @BoredElonMusk adlı bir hesabın filmin Rotten Tomatoes puanlarının ekran görüntüsünü içeren tweet'ini yanıtladı.

Hesabın sahibi, "İçerik inceleme sistemleri bozuk. Eleştirmenlerin Chris Pratt'la sorunu olduğu için, izleyicilerin sevdiği açık olsa da 'uzmanlar' yeni Mario filmine D- verdi" iddiasında bulundu.

Bu grupların her ikisi de açıkça önyargılı fakat buradaki belirgin dengesizlik büyük bir sorunu ortaya koyuyor.

Musk ise buna yanıt olarak "Vay canına, eleştirmenler gerçeklikten çok kopuk!" diye yazdı.
 


Fakat diğerleri, izleyiciler ve eleştirmenler arasındaki bariz kopukluğa daha şüpheci yaklaştı.

Bir kişi, "Filmin izleyicisinin çocuklar, çoğu profesyonel eleştirmeninse yetişkin olduğu göz önüne alınırsa bu sayıların tam da böyle görünmesi gerek" diye karşı geldi.

Tesadüfen, Musk 2021'de epey alay edilen bir Saturday Night Live skecinde bir Mario karakterini canlandırmıştı. Musk, Mario'nun tıknaz, sarı şapkalı ezeli düşmanı Wario'yu oynamıştı.

Mario'da rol alan Jack Black, önceki günlerde Twitter CEO'sunun ödeme yapmayan hesaplarda "mavi tik" doğrulamasını kaldıracağını taahhüt etmesi üzerine "Elon Musk'ın blöfünü görme" sözü vermişti.

 

Donkey Kong

"Süper Mario Kardeşler Filmi"nde Donkey Kong'u Seth Rogen seslendiriyor (Illumination)

 

Black, filmin galasında şunları söyledi:

Dürüst olmak gerekirse mavi tikten biraz utanıyorum. Belki de tik almamak daha havalıdır. Bunun için ödeme yapmak kesinlikle havalı değil.

Ünlü oyuncu daha sonra "bunun için ödeme yapmazsa ne olacağını görmek" ve "Musk'ın blöfünü ve gerçekten tikini kaldırıp kaldırmayacağını görmek" niyetinde olduğunu eklemişti.

Diğer yandan, Süper Mario Kardeşler Filmi hayranları, filmi sinemada izlemeyi planlayan potansiyel seyircilere bir uyarı yayımladı.

Süper Mario Kardeşler Filmi, Türkiye'de 14 Nisan'da vizyona girecek.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU