Hindistan polisi bir kişiyi yakalamak için 27 milyon kişinin internetini kesti

Ayrılıkçı Halistan hareketinin lideri Sih vaiz Singh, üç gündür yakalanamadı

Halistan hareketinin lideri Amritpal Singh'in destekçileri Pencap'ta sokağa çıktı (Reuters)

Hindistan'ın 27 milyon nüfuslu Pencap eyaletinde polis, aranan bir Sih ayrılıkçıyı yakalamak için eyaletin internetini kesti.

İnternet kesintisinin üçüncü güne girdiği eyalet son yılların en uzun iletişim karartmalarından birine sahne oluyor.

Cumartesi günü ayrılıkçı Halistan hareketinin popüler lideri Amritpal Singh'i yakalamak için operasyon başlatan eyalet yetkilileri internet kesintisinin 24 saat süreceğini açıklamıştı. Ancak aranan isim yakalanamayınca, internet kesintisi bu sabah üçüncü kez 24 saat süreyle uzatıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Pencap polisi internet kesintisinin düzeni sağlamak ve yalan haberlerin yayılmasını önlemek için uygulamaya sokulduğunu savundu.

Eyalet yetkilileri Amritpal Singh'i ararken, Singh'in yüzlerce destekçisi ise sokağa çıktı. Sosyal medyada yayılan görüntülerde Singh'in destekçilerinin kılıç ve sopa taşıdıkları görüldü.

Polis ve paramiliter güçler kentin bazı noktalarına konuşlanırken, şu ana kadar 112 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu. Singh'in ise hala bulunamadığı belirtildi.

Sihlerin bağımsızlık arayışı 

Singh'in liderlik ettiği Halistan hareketi, Pencap eyaletinde Sih inanışına mensup kişiler için Halistan isimli bağımsız bir devlet kurmak istiyor.

Bağımsızlık için Hindistan devletiyle uzun yıllardır mücadele eden Sihler, uzun yıllar boyunca yaşanan çatışmaların da bir parçası oldular.

Çatışmaların zirve noktasına ulaştığı 1984'te, Hindistan ordusu Sihlerin kutsal olarak kabul ettiği Altın Tapınak'a bir baskın düzenlemiş, silahlı ayrılıkçılarla çıkan çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetmişti. Operasyonda tapınağın önemli bir bölümü de enkaza dönmüştü.

Operasyonun ardından dönemin Hindistan Başbakanı Indira Gandhi, Sih korumaları tarafından öldürülmüştü.

Halistan hareketi Hindistan'da yasadışı olmasının yanı sıra, Hint hükümeti tarafından da en ciddi ulusal güvenlik tehditlerinden biri olarak görülüyor. Buna karşın hareket hem ülke içerisindeki hem de tüm dünyadaki Sihlerden önemli ölçüde destek alıyor.


Independent Türkçe, NDTV, CNN, Washington Post

DAHA FAZLA HABER OKU