ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi resmen göreve başladı

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi John Bass'ın görev süresi bittikten bir buçuk yıl sonra Ankara’ya Büyükelçi olarak atanan David Satterfield, yemin ederek resmen göreve başladı

Fotoğraf: Reuters

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın aday göstermesiyle haziran ayı sonunda Senato'nun onayını alan David Satterfield, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda yemin ederek büyükelçilik görevine resmen başladı.

David Satterfield'in yemin törenine bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Twitter hesabından törene ilişkin açıklama yaptı.

Satterfield'in yemin törenine katılmaktan keyif aldığını belirten Pompeo, "Elçi Satterfield, bu pozisyona büyük tecrübe ve bilgi katacak. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde çıkarlarımızı temsil edecek Saaterfield'e sahip olduğumuz için şanslıyız." ifadelerini kullandı.

 

Maslahatgüzar seviyesi bir buçuk yıl sonra sona erdi

David Satterfield’in göreve başlamasıyla Türkiye-ABD ilişkilerinde Washington'un Ankara'da maslahatgüzar seviyesinde temsil dönemi bir buçuk yıl sonra sona erdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD Başkanı Donald Trump, 2017'de göreve başlamasının ardından aynı yıl içinde Türkiye'deki görev süresi dolan ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ı Afganistan Büyükelçisi olarak atamıştı.

Bass'ın Ankara'dan ayrılmasının ardından yaklaşık bir buçuk yıl Türkiye'ye büyükelçi ataması yapılmamıştı.

Trump, bir buçuk yılın ardından 16 Şubat'ta ABD'nin Ankara Büyükelçiliği için Satterfield'ın adaylığını açıklamıştı. ABD Senatosu da 28 Haziran'da ABD'nin Ankara Büyükelçiliği için daha önce ismi açıklanan Satterfield'ın görevini onaylamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın en kıdemli kariyer diplomatlarından biri olarak öne çıkan Satterfield, 1980'den beri özellikle Orta Doğu'da birçok farklı görevde bulundu.

Satterfield, ABD Dışişleri Bakanlığında Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu Müsteşar olarak görev yaptığı dönemde Türkiye, Rusya ve İran arasındaki Astana sürecine ABD'nin gözlemcisi olarak katıldı.

George W. Bush döneminin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Irak'tan sorumlu kıdemli danışmanı olarak görev yapan Satterfield, Lübnan, Suriye, Tunus ve Suudi Arabistan büyükelçiliklerinde de birçok farklı görevde yer aldı.


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU