CHP'den öğrencilerin ikamet sorunu yaşamadan oy kullanması için "Demokrasi Bileti" kampanyası

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik "Herkesin ikametgâh taşıma işlemlerinde gerek yönlendirme gerekse araçla taşıma yaparak destek verilecek" dedi

Fotoğraf: AA

Gençosman Killik, bugün CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılması halinde üniversite öğrencilerinin oy kullanamayacağını söyledi.

Killik, "Milletin, en çok da gençlerin sandıkta kendilerine ‘yeter’ diyeceğinin farkındalar. Şimdi yana döne ‘bunu nasıl engelleriz’ diye uğraşıyorlar. Biz biliyoruz ki seçimlerin 14 Mayıs’a alınmasının en büyük sebebi, gençleri sandıktan uzak tutmak" diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Seçimlerin 18 Haziran’dan 14 Mayıs tarihine çekilmesinin bile, bu tarihler arasında 18 yaşına girmiş yaklaşık 200 bin gencin oy kullanmaktan mahrum kalacağı anlamına geldiğini kaydeden Killik şöyle konuştu:

14 Mayıs’ta seçim yapmak demek, ailesinden uzakta kalan, başka bir şehirde üniversite okuyan gençlerin ikametgah problemi nedeniyle oy kullanmada zorluk çekmesi anlamına geliyor.

Önümüzdeki seçimlerde yaklaşık 6 milyon genç seçmen ilk defa oy kullanacak. Bu demek oluyor ki her on seçmenden birin ilk kez oy kullanacaklar. Bununla birlikte genç seçmenler, toplam seçmenin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturuyor. Bu demek oluyor ki her dört seçmenden bir genç olacak.  Yani nüfusunun yüzde 52’si 35 yaşın altında olan memleketimizin geleceğini belirleyecek olanlar, biz gençleriz.

"Türkiye’deki bütün üniversiteler önünde masa kuracağız"

CHP olarak gençlerin sandığa gitmesi için çaba göstereceklerini kaydeden Killik şöyle devam etti:

Seçim günü üniversite okudukları şehirde bulunacak genç arkadaşlarımızın ikametgâh adreslerini güncellemeleri bizim ilk arzumuz. Bunun için gerekli hazırlıkları tamamladık. ‘CHP olarak ne yapabiliriz?’ Düşündük ve onlara çeşitli yöntemlerle bu anlamda kolaylıklar sağlayacağız. Arkadaşlarımızın ikametgâhlarını nasıl güncelleyeceklerine dair masalar kuracağız. Türkiye’deki bütün üniversiteler önünde bunları bütün genç arkadaşlarımıza anlatacağız. Daha sonrasında sosyal medyada eş zamanlı kampanyalar, farkındalıklar için videolar yayınlayacağız.

"CHP’li belediyeler seferberlik ilan edecekler"

Türkiye'de yer alan 209 üniversitenin 127’sinin CHP'li belediyelerin yönetiminde olan illere bulunduğunu hatırlatan Killik, "Ülkemizde üniversite eğitimi alan 8,5 milyon öğrencinin yüzde 77’si, örgün öğretimde bulunan yaklaşık 3 milyon 300 bin üniversite öğrencisinin yaklaşık yüzde 56’sı, CHP’li belediyeler tarafından yönetilen şehirlerde yaşıyorlar. Zaten üzerine kayıtlı bir elektrik, su gibi fatura bulunan herkes, E-devlet üzerinden adres değişikliğini kolayca yapabilir. E- Devlet üzerinden adres değiştirme hakkına sahip olmayan genç arkadaşlarımızın, nüfus müdürlüğüne ve seçim kuruluna gitmesi gerekiyor. İşte burada biz devreye gireceğiz. CHP’li belediyeler bir seferberlik ilan edecekler kendi bulundukları şehirde. Üniversite okudukları şehirde oy kullanacak tüm arkadaşlarımızın, hangi partiye oy vereceği sorulmaksızın başvuru yapmalarını sağlayacağız. Herkesin ikametgâh taşıma işlemlerinde gerek yönlendirme gerekse araçla taşıma yaparak destek verilecek" dedi.

İktidara çağrı14 Mayıs sevdasından vazgeçin

Kiilik şu ifadelerle devam etti:

Madem AK Parti iktidarı gençler oy kullanamasın istiyor, biz de bu sefer ‘Demokrasi Bileti’ni hayata geçiriyoruz. Nedir bu Demokrasi Bileti? Hangi partiye oy vereceğini önemsemiyoruz. İnsanlar, yani gençler gidip sandıkta oy kullansın istiyoruz. 

Buradan da iktidar partisine bir çağrı yapıyoruz. Türkiye’de uzun süredir genel seçimler haziran ayında yapılıyor. 2018, 2015, 2011, 2007 yılları buna örnek. Ne oldu da bu sefer seçimleri mayıs ayında yapma gereği duydunuz? Ne değişti de seçimleri 14 Mayıs tarihine alma gereği duyuyorsunuz? ‘Gençlerin oy kullanmasıyla ilgili bir engelleme derdimiz yok’ diyorsanız, gelin bu 14 Mayıs sevdasından vazgeçin. Seçimleri ya çok daha erken bir tarihte, şu an ihtiyaç olduğu gibi erken seçim olarak yapın ya da bu tarihe dokunmayın, 18 Haziran’da gençler evlerine döndüklerinde rahatça oylarını kullanabilsinler. Bunu da yapmıyorsanız, gençlerin oy taşıma işlemlerinde kolaylık sağlamak için E-devlet üzerinden adres taşımalarını, yurtta kalan öğrenciler için de uygulayın. Yurtta kalan öğrenciler, yurtlarından aldıkları belgeyi doğrulama kodlarıyla birlikte sisteme yüklesinler, siz de bu adres taşıma işlemlerini kolaylaştırın. 

 

 

ANKA

DAHA FAZLA HABER OKU