Davutoğlu: Kılıçdaroğlu'nun başörtüsüyle ilgili teklifi 6'lı masanın temel misyonuna uygun

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu 6'lı masa iktidarında, "hak ve özgürlüklerle ilgili kazanımların hiçbirinin kaybedilmeyeceğini" vurguladı

Fotoğraf: AA

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin genel merkezinde basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtüsüyle ilgili açıklamasını çok önemli bulduğunu ve bu teklifin altılı masanın temel misyonuna uygun olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başörtüsü konusunda çözümün yasa değil, anayasa düzeyinde yapılması çağrısının muhalefet tarafından da destek gördüğünü bildirdi.

Davutoğlu, altılı masanın iktidarında, hak ve özgürlüklerle ilgili kazanımların hiçbirinin kaybedilmeyeceğini belirterek, "Sayın Kılıçdaroğlu, yeni bir şey söyledi. O yeni şeye, yeni şeyle cevap vermek lazım." ifadesini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

6'lı masa toplantısında gündeme gelmedi

Kılıçdaroğlu'nun başörtüsüyle ilgili açıklamasında kendisinin etkisi olduğu ve konunun altılı masanın son toplantısında görüşüldüğü iddiasına ilişkin Davutoğlu, toplantıda, konunun gündeme gelmediğini söyledi.

Davutoğlu, kendisinin telkini doğrultusunda Kılıçdaroğlu'nun açıklama yaptığı iddiasına ilişkin ise "Böyle bir imayı dahi Kılıçdaroğlu'na saygısızlık olarak görürüm" dedi.

Davutoğlu, ekonomik sıkıntıların özgürlük ortamında çözülebileceğini söyledi.

Aile kurumuna yönelik anayasal düzenleme yapılması teklifine de destek vereceklerini söyleyen Davutoğlu, "Erdoğan'ın Alevi vatandaşlarımızın sorunlarını gündeme getirmesi ve çözeceğini söylemesi, ileri bir adımdır" dedi.

Davutoğlu, başörtüsüyle ilgili açıklamalarının ardından Kılıçdaroğlu ile görüşüp görüşmediğine ilişkin soruya, "Kılıçdaroğlu ile ilk açıklama yaptığında, kendi açıklamamdan 5, 10 dakika önce görüştüm. Sare (Davutoğlu) Hanımlaydık. Aile olarak hepimiz, bütün Türkiye, çok acı çektik. Bu teşebbüsü dolayısıyla kendisine teşekkür ettim, eşim de teşekkür etti." yanıtını verdi.

Eşi Sare Davutoğlu'nun başörtüsü yasağı sürecinde yaşadığı mağduriyeti anlatan Davutoğlu, "O görüşmede, teşekkür etti kendisine. Kılıçdaroğlu, geçmişte anayasa teklifine 'hayır' demiş. Geçmiş geçmişte kaldı." dedi.

 

 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU