Üç şehirde 117 bin dikili ağaç satılacak

Ağaçlar ihale yoluyla satılacak

Fotoğraf: AA

Orman Genel Müdürlüğü kısa aralıklarla yaptığı dikili ağaç satışını Isparta, Çanakkale ve Kütahya orman bölgelerindeki satış ilanlarıyla sürdürüyor. Kütahya'da 63 bin 560, Isparta'da 53 bin 496 ve Çanakkale'de 5 bin 36 olmak üzere 3 ildeki ormanlardan toplam 117 bin 56 adet dikili ağaç ihale yoluyla satılacak.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, ihalede oluşacak fiyat üzerinden yapılacak ağaç başı ödemeler peşin ya da taksitle yapılacak. Çanakkale ve Isparta'daki ihalelerde ödemelere ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken en büyük satışın yapılacağı Kütahya'da taksitlendirme durumunda uygulanacak düşük faiz dikkat çekti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İhale ilanına göre ağaç bedelini vadeli ödemek isteyenlerin borcu yıllık yüzde 12 faizle taksitlendirilecek. Resmi yıllık enflasyonun yüzde 80'leri aştığı, ithal ağaç fiyatlarının sürekli değiştiği bir dönemde vadeli satışlara Merkez Bankası'nın gösterge faizi olan yıllık yüzde 12 faiz uygulanması dikkat çekti.

İhaleleri kazananlar ağaç başı ödemeleri peşin ya da taksitli yapabilecek.

"Avrupa'ya satılıyor" iddiası

Ormanlardaki yanmış ve canlı dikili ağaçların satılması ile ilgili farklı iddialar gündem gelmişti . CHP Milletvekili Mürsel Alban, yanan ağaçların metreküpü 150 TL gibi çok küçük bedellerle birilerine verildiğini, daha sonra ihaleyi alan firmanın aynı tomrukları metreküpü 700 Euro'dan Avrupa'ya sattığını iddia etmişti. 

 

 

 

 

Sözcü

DAHA FAZLA HABER OKU