Uzmanlardan çağrı: "Başka bir gezegene ilk mürettebatlı görev için Mars'ı değil Venüs'ü hedefleyin"

NASA, Venüs'ü Dünya'nın "toksik ikizi" diye tanımlıyor

Venüs'ün yüzeyi kurşunun eriyebileceği kadar sıcak (Reuters)

Gezegenbilimci Noam Izenberg ve ekibi, derin uzaya yapılacak görevlerde Mars'tan önce Dünya'nın en yakın komşusu Venüs'ün ziyaret edilmesini istedi.

Fransa'nın başkenti Paris'te 18-22 Eylül'de gerçekleşen 2022 Uluslararası Uzay Bilimleri Kongresi'nde konuşan Izenberg, Mars'a gidiş dönüşün üç yıl sürebileceğini, Venüs'ten ise bir yıl içinde dönülebileceğine dikkat çekti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

NASA, Venüs'ü Dünya'nın "toksik ikizi" diye tanımlıyor. İki gezgenin boyutu ve yapısı birbirine benziyor. Ancak Venüs, zehirli sülfürik asit bulutlarıyla kaplı. Ayrıca yüzeyde sıcaklık 475 santigrat derece. Dolayısıyla gezegen insanların yaşaması için elverişli değil.

Ancak Izenberg, Venüs'ün Dünya'ya, Mars'tan daha yakın olduğunu hatırlattı. Venüs'e yapılacak bir seyahatin, derin uzay görevlerine önemli katkılar sağlayabileceğini belirtti.

Johns Hopkins Üniversitesi'nde görev yapan uzman, "Venüs, çok sert bir yüzey ortamına sahip olduğu için kötü bir şöhreti var" dedi.

NASA'nın Ay'dan Mars'a gitmek için çalışmalar yaptığını belirten Izenberg, "Venüs'ü bu yolda ek bir hedef haline getirmek için çalışıyoruz" diye konuştu.

Izenberg, 2030'ların sonunda yapılması planlanan mürettebatlı Mars görevine Venüs'ün de dahil edilebileceğini savundu. Uzay gemisinin Venüs'e uğrayarak yerçekimi yardımıyla Kızıl Gezegen'e seyahat süresinin kısaltılabileceğini ve yakıt tasarrufu yapılabileceğini belirtti.

Izenberg'e NASA'nın baş ekonomisti Alexander Macdonald da destek veriyor.

İkili, astronotların Venüs'e giderek aktif yanardağlarını gözlemlediği, yaşam belirtilerini aradığı ve cihazlar yerleştirdiği varsayımsal bir rapor hazırlamıştı.

Ancak Venüs fikrine katılmayan uzmanlar da var. Uzaybilimci Andrew Coates, "Gitmek için gerçekten iyi bir yer değil. Cehenneme benzer bir ortam var. İnsanlı görev için termal zorluklar epey zorluk çıkaracaktır" diye konuştu.

Uzaybilimci, gezegene yapılacak insanlı geçişin pek bir katlı sağlamayacağını savundu.

Dünya genelinde uzay ajansları, gelecekte Mars’a insanlı görevler planlıyor. Hatta insanların Kızıl Gezegen’de barınmak için üsler inşa edebileceği düşünülüyor.

NASA, 2012'de planlamaya başladığı Ay'a dönüş görevi Artemis'i 2020'lerin sonunda daha ileri ve karmaşık bir aşamaya taşımayı hedefliyor.

Uzay ajansı 2024'te Ay yüzeyine astronotları indirmeyi ve ardından burada insanların yaşayabileceği bir üs kurmayı amaçlıyor.

Nihai hedefse insanlığın Mars'a ayak basmasını sağlamak.

 

Independent Türkçe, Guardian, Insider

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU