Davutoğlu: Kim 6'lı masanın ses kaydını alıp bunu siyasi şantaj olarak kullanırsa bu neo FETÖ yöntemidir

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, "6'lı masa dağılma riskinin getireceği tahribat, devam etmenin getireceği muhtemel tahribattan daha yüksek olur” ifadesini kullandı

Fotoğraf: Twitter @Ahmet_Davutoglu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Sultanbeyli'de konuştu. Mitingden izlenimlerini aktaran T24 yazarı Candan Yıldız, "Gelecek Partisi olarak seçim startının Sultanbeyli Meydanı’nda verilmesi hem AK Parti’ye karşı bir gövde gösterisi anlamı taşıyordu, hem de Gelecek’in İstanbul’da hangi sosyolojiye ağırlık vereceğine işaret ediyordu. Ahmet Davutoğlu’nun Meydan’da kurulan sahneye çıktıktan bir süre sonra Kürtçe “Ser seran, ser çavan” yani “Baş göz üstüne geldiniz” sözü de Sultanbeyli sosyolojisine yönelikti" dedi.

Yıldız'ın aktardığına göre Davutoğlu şunları söyledi:

Bir yüzükle çıkılan yolda servet biriktirmeyenleriz. Gemilerle servet biriktiren değil gemileri yakanlardınız... Bir nehrin yarısına kadar gitmek önemli, yarısına ulaştığınızda geri dönmenin riski karşıya uluşmanın riskinden daha fazla olduğu anda geri dönüş imkansızlaşır. Altılı Masa’nın dağılma riskinin getireceği tahribat, devam etmenin getireceği muhtemel tahribattan daha yüksek olur...

12 İmamı ezbere sayarım. Niyaz duasını bilirim. İlgilendiğiniz konuyu bileceksiniz. ‘Ali’yi Alevilerden daha çok severim’ demenin bir anlamı yok ki… Çok isterim Kürtçeyi öğrenmeyi. Olmadı istediğim kadar. Prens Charles Galce öğreniyor. Bunu ayrılıkçı bir profesörden Galce öğreniyor. Gel de bunu Bahçeli’ye anlat...

Demokratik hukuk devleti kuralları konusunda hiç taviz vermedim. Benim dönemimde hiçbir kayyım atanmadı. Benim dönemimde Kürtçeye yasak getirilmedi. Bunlar istenmedi mi sanıyorsunuz. Günü geldiğinde nelere karşı mücadele ettiğimi bir gün konuşuruz.

Gelecek Partisi aynı zaman da Kürt Partisi, Alevi partisi, Türk partisi. Ben bir Türküm, Kürtlerin hakkını ben savunacağım. HDP Genel Merkezi’ne gitmiş tek siyasetçiyim. Hem de Başbakan olarak. Hiç de gocunmadım. Ama dediklerimi dinlemedikleri için, PKK’nın silahlı mücadele çağrısına destek verdikleri için 23 Temmuz’da terörle mücadeleyi başlattım.

Daha 40 günlük Başbakanım. Demirtaş ve Buldan’ı Başbakanlık’ta kabul ettim. Tayyip Bey ve birçok arkadaş o zaman ‘aman’ dedi. ‘Muhataplarsa Çözüm Süreci’nde, ben onların ne yapacakları görürüm, tavrımı alırım’ dedim. Çözüm Süreci’nde doğru davransalardı birçok şey değişirdi. Yanlış davrandıklarında da çetin mücadeleyi veririm. Mücadele ederken de demokratik hukuk kuralları çerçevesinde bir mücadeleden söz ediyorum. HDP ile konuşma konusunda benim ve partimin bir rezervi yok...

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ses kaydı iddiaası

Seçim sürecinde Altılı Masa ile ilgili ses kayıtlarının çıkarılacağı söylentileriyle ilgili de Davutoğlu net tavır aldı. “Kim ses kaydını alıp bunu siyasi şantaj olarak kullanırsa bu neo FETÖ yöntemidir” diye konuştu.

Türkiye toplumunun aşamadığı, yeni Türkiye’nin inşası konusunda olmazsa olmaz meselelerle ilgili de açıklamalar yapan Davutoğlu “12 İmamı ezbere sayarım. Niyaz duasını bilirim. İlgilendiğiniz konuyu bileceksiniz. ‘Ali’yi Alevilerden daha çok severim’ demenin bir anlamı yok ki… Çok isterim Kürtçeyi öğrenmeyi. Olmadı istediğim kadar. Prens Charles Galce öğreniyor. Bunu ayrılıkçı bir profesörden Galce öğreniyor. Gel de bunu Bahçeli’ye anlat” diyerek Kürtçe’ye ilişkin yasakları, uygulamaları eleştirdi.

7 Haziran-1 Kasım arası ne oldu sorusu bağlamında olmasa da sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü Sur, Cizre, Nusaybin gibi ilçelerde yaşananlarla ilgili Davutoğlu “Demokratik hukuk devleti kuralları konusunda hiç taviz vermedim. Benim dönemimde hiçbir kayyım atanmadı. Benim dönemimde Kürtçeye yasak getirilmedi. Bunlar istenmedi mi sanıyorsunuz.Günü geldiğinde nelere karşı mücadele ettiğimi bir gün konuşuruz" diye konuştu.

"Gelecek Partisi aynı zaman da Kürt partisi"

HDP’nin kendisinin de ifade ettiği gibi Altılı Masa’da olmadığını ifade eden Davutoğlu, Cumhurbaşkanı adayı olacak kişinin Kürtlere, Alevilere, MHP’lilere gitmesi gerektiğini söyledi.

Kürtleri Mithat Sancar kadar kendisinin de temsil ettiğini ifade eden Davutoğlu “Gelecek Partisi aynı zaman da Kürt Partisi, Alevi partisi, Türk partisi. Ben bir Türküm, Kürtlerin hakkını ben savunacağım. HDP Genel Merkezi’ne gitmiş tek siyasetçiyim. Hem de Başbakan olarak. Hiç de gocunmadım. Ama dediklerimi dinlemedikleri için, PKK’nın silahlı mücadele çağrısına destek verdikleri için 23 Temmuz’da terörle mücadeleyi başlattım. Daha 40 günlük Başbakanım. Demirtaş ve Buldan’ı Başbakanlık’ta kabul ettim. Tayyip Bey ve birçok arkadaş o zaman ‘aman’ dedi. ‘Muhataplarsa Çözüm Süreci’nde, ben onların ne yapacakları görürüm, tavrımı alırım’ dedim. Çözüm Süreci’nde doğru davransalardı birçok şey değişirdi. Yanlış davrandıklarında da çetin mücadeleyi veririm. Mücadele ederken de demokratik hukuk kuralları çerçevesinde bir mücadeleden söz ediyorum. HDP ile konuşma konusunda benim ve partimin bir rezervi yok.” diye konuştu. 

 

 

T24

DAHA FAZLA HABER OKU